Minister Bartłomiej Sienkiewicz o problemie z pijanymi kierowcami w radiu TOK FM

Data publikacji: 02.01.2014

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Janiny Paradowskiej na antenie Radia TOK FM. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mówił m.in. o problemie z pijanymi kierowcami i planach resortu na 2014 rok.

Wypadek w Kamieniu Pomorskim
1 stycznia 2014 r. pijany kierowca potrącił śmiertelnie w tej miejscowości 6 osób, w tym policjanta.

- Kwestia Kamienia Pomorskiego to wstrząsający fakt, który dotknął całą formację policyjną. Jako społeczeństwo mamy z tym problem [z pijanymi kierowcami]. Istotą problemu jest chyba jednak przyzwolenie społeczne na tego rodzaju zachowanie.  Zrobimy wszystko, aby otoczyć opieką rodzinę zabitego policjanta. Komendant Działoszyński,  przeze mnie poproszony, uruchomi wszystkie możliwe środki – zarówno jeśli chodzi o pomoc doraźną, także w postaci psychologów. Dotyczy to także policjantów, kolegów ofiary. Będziemy także zastanawiali się nad pomocą finansową dla rodziny - powiedział szef MSW.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział także spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrem Markiem Biernackim.  Szef rządu oraz ministrowie będą rozmawiali na temat tego, co można zrobić, aby skuteczność państwa w walce z pijanymi kierowcami była większa. „Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Prawo nie zbuduje granicy między dobrem i złem w sposób absolutny. Prawo może zareagować kiedy zło się pojawi. Kluczem jest odpowiedzialność ludzi.” – podsumował minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Plany na 2014 r.

- Przede wszystkim chcemy dokończyć rozpoczęte kwestie dotyczące działania państwa, w których Policja jest tylko jednym z elementów. Chodzi o dobrą współpracę między policją , prokuraturą a Ministerstwem Finansów – po to aby można było coraz efektywniej ścigać przestępczość, którą określa się przestępczością „białych kołnierzyków”. A także tą przestępczość, która czasami jest niezwykle trudna do ujawniania – mówię tutaj o różnego rodzaju przestępstwach rasowych na podłożu ksenofobicznym”.