Sukces polskiego policjanta w Marszu Duńskim

Data publikacji: 23.12.2013

W miejscowości Novo Selo w Kosowie ponad 700 żołnierzy KFOR i policjantów EULEX, reprezentujących kilkanaście państw, wystartowało w 23-kilometrowym Marszu Duńskim - tzw. Dancon March, organizowanym przez przedstawicieli kontyngentu duńskiego sił wojskowych KFOR w Kosowie.

Po zaciętej rywalizacji jako trzeci na metę wbiegł asp. Marek Kowalczyk polski policjant pełniący służbę w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie misji EULEX (w Polsce pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy). Wyprzedzili go tylko dwaj żołnierze KFOR. Należy dodać, że zgodnie z regulaminem udział w marszu bierze się w umundurowaniu ćwiczebnym, butach bojowych, niosąc wyposażenie służbowe: broń, plecak, którego waga podczas zawodów musi przekraczać 10 kg.

Pierwszy Marsz Duński zorganizowany został w 1960 r. przez duński kontyngent wojskowy w Kongo. Od tego czasu odbywa się on na każdej misji, w której biorą udział żołnierze Danii. W tych zawodach nie było przegranych. Mimo widocznej rywalizacji o pierwsze miejsca pomiędzy uczestnikami marszu, tak naprawdę każdy, kto ukończył jego trasę, był zwycięzcą. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

Źródło: KWP w Bydgoszczy