Sukcesy zagraniczne i krajowe polskich policjantów

Data publikacji: 19.12.2013

Reprezentant Szkoły Policji w Słupsku sierż. szt. Paweł Piotraschke wystartował w składzie reprezentacji polskiej Policji, która wzięła udział w rozgrywanych w stolicy Kataru III Mistrzostwach Świata Policji w Biegach Przełajowych. Policjant osiągnął najlepszy czas wśród członków polskiej drużyny.

III Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbyły się w Doha. W zmaganiach uczestniczyło 38 reprezentacji z całego świata m.in. Etiopii, Chin, Wenezueli, Jordanii. Mężczyźni mieli do pokonania dystans 12 km, kobiety - 8 km. Zmagania odbywały się w bardzo trudnych warunkach (+31 stopni °C) i na ciężkiej trasie. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Czołowe lokaty, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn zdobyli głównie zawodnicy Kenii i Etiopii.

W przeciwieństwie do wielu innych narodowych reprezentacji, każdy z członków polskiej drużyny jest czynnym zawodowo policjantem, realizującym w pierwszej kolejności obowiązki zawodowe, a dopiero później uprawiających sport. Jest to często kontynuacja wcześniejszej zawodniczej kariery dla budowania dobrego wizerunku Policji i Polski na arenie międzynarodowej.

Wśród Polaków najlepszy wynik uzyskał aktualny brązowy medalista Mistrzostw Świata Policji w Maratonie - sierż. szt. Paweł Piotrashke ze Szkoły Policji w Slupsku, zajmując 29 miejsce z czasem 40 minut. Później kolejno - 40 miejsce asp. sztab. Adam Thiel z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, 47 - podinsp. Maciej Wojciechowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, 51 - post. Jakub Burghard z Komendy Powiatowej Policji w Krynicy Zdroju. Ogólnie, suma wyników dała polskiej reprezentacji 11 miejsce w klasyfikacji drużynowej. 


Dwa medale zdobył podczas XII Pucharu Karate World Shotokan Institute Poland wykładowca słupskiej Szkoły Policji.

imageNa zawodach, które odbywały się w Człuchowie podinsp. Zbigniew Banasiak z Zakładu Służby Kryminalnej dwukrotnie stawał na podium. Nasz reprezentant zdobył złoty medal w konkurencji kumite i brązowy medal w konkurencji kata indywidualne. W czasie wolnym od służby Zbigniew Banasiak trenuje w słupskim Klubie Karate „Champion”.

W zawodach wzięło udział blisko 150 zawodników z Polski i Litwy stowarzyszonych w klubach członkowskich World Shotokan Institute Poland. Łącznie, podczas dwudniowych zmagań, rozegrano 33 konkurencje. Organizatorem turnieju był Klub Karate Shotokan w Człuchowie.