Care Under Fire
Elementy związane z udzielaniem pomocy w strefie niebezpiecznej - Care Under Fire - ćwiczyli w słupskiej Szkole Policji funkcjonariusze Policji, którzy na co dzień realizują interwencje, o szczególnym stopniu ryzyka. Zajęcia z tego zakresu realizowane są w ramach kursu „Udzielanie pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych”. W piątek zakończyła się kolejna edycja tego szkolenia
Zajęcia ukierunkowane są na doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
Zajęcia odbywają się w zaciemnionych pomieszczeniach z wykorzystaniem sztucznego dymu i świateł stroboskowych. Policjanci muszą w takiej sytuacji wykorzystać osłony znajdujące się w pomieszczeniu i ewakuować osobę poszkodowaną z miejsca bezpośredniego zagrożenia do tak zwanej strefy bezpiecznej. Scenariusze ćwiczeń są oparte na prawdziwych zdarzeniach, z którymi policjanci mogą mieć styczność podczas wykonywanych działań. Podczas zajęć przedstawiane są wytyczne ratownictwa taktycznego zgodne z doktryną nauczania jednostek wojskowych NATO. Jednak na potrzeby specyfiki służby policyjnej są one modyfikowane zgodnie z charakterystyką wykonywanych działań.
Funkcjonariusze ćwiczyli również elementy związane z udzielaniem pomocy w strefie niebezpiecznej - Care Under Fire. Wykładowcy prowadzący zajęcia zwracali szczególną uwagę na działanie w sytuacji ograniczonej widoczności oraz konieczności zachowania dyscypliny dźwiękowej i świetlnej w obliczu realnego zagrożenia.
Policjanci, którzy zakończyli w piątek szkolenie w Słupsku, na co dzień wykonują zadania związanie z podejmowaniem interwencji podwyższonego ryzyka. W trakcie ćwiczeń wykorzystywano także podstawowe wyposażenie ratownicze, czyli stazy taktyczne i opatrunki uciskowe oraz - dla urealnienia sytuacji - sztuczną krew.
Źródło: Szkoła Policji w Słupsku