Informacyjny Serwis Policyjny

Quick Map 3D to szybsze i lepsze oględziny

Zamieszczony Data publikacji 11.12.2013
Policjanci z rzeszowskiej komendy wyposażeni zostali w nowe nowoczesne narzędzie pozwalające na podniesienie jakości, efektywności oraz przede wszystkim skuteczności oględzin. Zakupiony ze środków Urzędu Miasta Rzeszowa Quick Map 3D to system dwu i trójwymiarowego mapowania wizualizacji i rekonstrukcji zdarzeń drogowych, kryminalnych, katastrof lotniczych, kolejowych, budowlanych. W komisariacie na Nowym Mieście w obecności przedstawicieli sądu i prokuratury odbyła się prezentacja urządzenia.

Quick Map 3D to nowoczesne urządzenie, znakomicie podnoszące jakość pracy policjantów przy tak ważnej czynności procesowej, jaką są oględziny miejsca zdarzenia. Składający się z laserowego miernika, palmtopa oraz specjalistycznego oprogramowania zestaw o wartości 39 tys. złotych zakupiła Komenda Miejska Policji w Rzeszowie ze środków przekazanych przez Urząd Miasta Rzeszowa. W komisariacie na Nowym Mieście odbyła się prezentacja urządzenia. Uczestniczący w niej prokuratorzy, sędziowie i policjanci oraz zaproszeni dziennikarze zapoznali się z możliwościami, zaletami i wszechstronnością zastosowań Quick Map 3D.

Podstawowe zalety urządzenia to szybkość, bezpieczeństwo, jakość i funkcjonalność. Szybkość wykonywanych na miejscu zdarzenia czynności ma niejednokrotnie ogromne znaczenie. Quick Map 3D pozwala na dokładne wymiarowanie i odtworzenie dużych i złożonych przestrzeni wielokrotnie szybciej niż w przypadku klasycznych technik przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej dokładności i precyzji. Pozwoli to np. na szybsze odblokowanie drogi po wypadku. Jego zastosowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia.

Pomiary,  które wcześniej wymagały wejścia na jezdnię i poruszania się po miejscu zdarzenia, mogą być wykonane z jednego miejsca, np. pobocza, w promieniu kilkudziesięciu metrów. Jakość pomiarów zapewnia precyzja laserowego miernika połączona z automatyzacją zbierania i zapamiętywania danych. Wyeliminuje to potencjalne błędy w wymiarowaniu. Quick Map 3D jest urządzeniem działającym w każdych warunkach atmosferycznych. Właściwości zachowuje w przedziale temperatur od -30 do +60 stopni, jest odporne na kurz i wodę, umożliwia szybki pomiar łuków, krzywizn i spadków terenu.

Urządzenie może być w stosowane do każdego rodzaju zdarzeń, począwszy od kolizji i wypadków drogowych przez zdarzenia kryminalne, na katastrofach kończąc. Może być wykorzystywane przez policjantów, biegłych, ale również w czynnościach prokuratorskich czy sądowych.

Quick Map 3D będące w dyspozycji  Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie znajdzie w pierwszej kolejności zastosowanie przy obsłudze najpoważniejszych zdarzeń drogowych. Policjanci drogówki z ekip wypadkowych już rozpoczęli szkolenia z zakresu jego obsługi. Obecni na prezentacji przedstawiciele prokuratury i sądu omawiali praktyczne zastosowanie urządzenia na różnych etapach postępowania przygotowawczego oraz sądowego.

Źródło: KWP w Rzeszowie

 
Tagi: sprzęt
powrót
drukuj