Kolejna odsłona kampanii „Reaguj! Nie toleruj!”

Data publikacji: 05.12.2013

Nie bądź bierny, nie toleruj i reaguj! Gdy jesteś świadkiem przestępstwa informuj właściwe służby, a być może uratujesz czyjeś zdrowie i życie – apelują Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz stołeczna policja.

5 grudnia br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze stołeczną policją oraz Wyższą Szkołą Nauk Społecznych w Warszawie zainaugurowały kolejną odsłonę kampanii: „Reaguj! Nie toleruj!”. W mediach wyświetlany jest spot, promujący hasła kampanii, z udziałem Anny Guzik, Macieja Orłosia oraz mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli. Spot ma zwrócić uwagę społeczeństwa, że nie powinniśmy być obojętni na przestępstwa i łamanie prawa. Nasza reakcja, powiadomienie właściwych służb i pomoc drugiemu człowiekowi może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Temu ma służyć spot „Reaguj! Nie toleruj!” wyświetlany w publicznych mediach, na ekranach LCD w autobusach oraz metrze.

Kampania „Reaguj! Nie toleruj!” ma uwrażliwić społeczeństwo na pomoc drugiemu człowiekowi. Nie reagując w sytuacji, gdy bite jest dziecko, stajemy się współsprawcą, ponieważ przyczyniamy się do potencjalnego zagrożenia tego dziecka – podkreślali wspólnie przedstawiciele MSW, policji oraz uczelni wyższej.
 
Elżbieta Rusiniak, naczelnik Wydziału Profilaktyki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zwracała uwagę jak ważne dla służb porządkowych jest wsparcie społeczne, gdy dochodzi do przestępstw: przemocy w rodzinie, łamania przepisów przez nietrzeźwych kierowców czy drobnych kradzieży w środkach komunikacji publicznej. Nie reagując, stajemy się współsprawcami. „To także nasza odpowiedzialność, powinniśmy budować przekonanie, że jesteśmy razem. Dzięki naszej reakcji, sprawcy przestępstw nie będą się czuli bezkarni” – podkreślała naczelnik Elżbieta Rusiniak.

Kampania „Reaguj! Nie toleruj!” odbyła się pod patronatem rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”, którego koordynacją zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Program wspiera działania i projekty organizacji pozarządowych, a także samorządowców terytorialnych. „Dzięki tej inicjatywie chcielibyśmy, aby program Razem bezpieczniej miał także inny wymiar – Działajmy razem, będziemy wtedy bardziej bezpieczni” – mówiła Elżbieta Rusiniak, przedstawiciel MSW.

Podczas konferencji podkreślano jak ważna jest także nasza reakcja w sytuacji, gdy dochodzi do kradzieży. Brak reakcji w momencie łamania prawa, powoduje bezkarność złodziei oraz kieszonkowców. „Poczucie bezpieczeństwa jest prawem każdego człowieka i zależy nie tylko od służb porządkowych, ale równie mocno od wsparcia społecznego. Bądźmy czujni, bądźmy wrażliwi i odpowiedzialni za otaczającą nas rzeczywistość” – apelowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podczas konferencji.
 
Nawiązał do tego wicekomendant stołeczny policji, insp. Dariusz Pergoł, ponownie apelując, by informować właściwe służby, gdy dochodzi do przestępstwa. Nasza reakcja jest istotna, ponieważ przyzwolenie na przestępstwa takie, jak przemoc w rodzinie, czy prowadzenie auta po spożyciu alkoholu „to problemy, które niejednokrotnie mogą zaważyć na zdrowiu bądź życiu ludzkim” – mówił wiceszef stołecznych policjantów.
 
„Zbyt rzadko reagujemy i nie mamy wewnętrznej odwagi oraz przyzwolenia na bycie aktywnym” – mówił także Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka przypomniał wyniki ostatnich badań opinii publicznej poświęcone zjawisku przemocy wobec najmłodszych. Dane pokazują, że 60% społeczeństwa akceptuje lżejsze formy bicia dziecka jako formę wychowawczą, 40% cięższe formy bicia dziecka, natomiast 10% badanych w ogóle nie reaguje, gdy bite jest dziecko. W porównaniu do ostatnich kilku lat o połowę zmalała liczba porzuceń dzieci, a analizując dane z lat 2007-2012 trzykrotnie zmalała liczba zabójstw dzieci – informował rzecznik M. Michalak. „Wiele sytuacji moglibyśmy jednak uniknąć, gdyby za potrzebą działania stali ludzie” – zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik Marek Michalak podkreślał znaczenie profilaktyki, gdyż społeczeństwo polskie nadal w większości jest obojętne i wycofane, gdy dochodzi do przemocy wobec najsłabszych. „Dzisiaj hasło: Reaguj! jest bardzo ważne i potrzebne. Musimy się przekonać do tego, że musimy być odpowiedzialni i wspólnie reagować, gdy dochodzi do przestępstwa” – podkreślał rzecznik Marek Michalak.

Policjanci podczas paneli dyskusyjnych przekonywali, by nie być obojętnym na przemoc w rodzinie oraz akty agresji względem najsłabszych. W trakcie konferencji omówiony został także temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym odpowiedzialności kierowców za jazdę bezpieczną i zgodną z przepisami.  Ponadto funkcjonariusze policji doradzali na co zwracać uwagę, szczególnie w okresie przedświątecznym, by nie stać się ofiarą kieszonkowca.

Konferencja odbyła się z udziałem ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, profilaktyki, psychologii i socjologii, w tym przedstawicieli policji, organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego, ale także ośrodków pomocy społecznej i kuratorium oświaty. Podczas konferencji omówiono trzy obszary: przemoc w rodzinie, ruch drogowy oraz bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej.

Źródło: msw.gov.pl