Uroczystość w Stoczku Klasztornym

Data publikacji: 14.10.2013

12 października w Stoczku Klasztornym (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się uroczystości z okazji 60 rocznicy uwięzienia w tej miejscowości przez władze komunistyczne Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W uroczystościach uczestniczył Komendant Główny Policji Pan nadinsp. Marek Działoszyński i zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji Pani mł. insp. Kornela Oblińska.

Podniosłą oprawę uroczystości nadała Kompania Reprezentacyjna Policji i Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji. Poczty sztandarowe wystawiła Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Elblągu oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reprezentujący Prezesa Rady Ministrów szef Kancelarii PRM Pan Jacek Cichocki i kustosz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym ksiądz Wojciech Sokołowski MIC podkreślili ogromny wkład Komendanta Głównego Policji Pana nadinsp. Marka Działoszyńskiego w zorganizowaniu uroczystości i nadaniu jej odpowiedniej oprawy i rangi.

Po odsłonięciu tablicy i złożeniu wieńców przed tablicą upamiętniającą uwięzienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym, w Bazylice Matki Boskiej Stoczkowskiej została odprawiona uroczysta msza święta, którą celebrował Ksiądz Biskup Jacek Jezierski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej.

Po nabożeństwie i wykładzie ks. prof. Andrzeja Kopiczko, w przepięknym wnętrzu kościoła z połowy XVII wieku odbyła się światowa prapremiera „Kantaty Prymasowskiej” Lucjana Marzewskiego w wykonaniu zespołu „Pro Musica Antiqua” i artystów z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W klasztorze Zgromadzenia Księży Marianów w Stoczku Klasztornym można obejrzeć wystawę, pamiątki i celę, w której mieszkał podczas uwięzienia Prymas Tysiąclecia.

Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński został aresztowany na polecenie Bolesława Bieruta 25 września 1953r. w odwecie za memoriał „non possumus”, będący sprzeciwem wobec dekretu Rady Państwa PRL o obsadzaniu stanowisk duchownych.

Po aresztowaniu kardynał Wyszyński był przetrzymywany w warunkach stałej inwigilacji w klasztorach w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku koło Nysy i Komańczy w Bieszczadach.

Do warmińskiego sanktuarium Matki Boskiej Stoczkowskiej przywieziono Go nocą 12 października 1953r. w samochodzie z szybami zamazanymi błotem. Warunki panujące w tym miejscu odosobnienia były potworne. Zimne, nieogrzewane pomieszczenia (zimą zamarzała woda w dzbanku i jak pisał w swoich „Zapiskach więziennych” Kardynał Wyszyński - zimą miał nieustannie przemarznięte ciało); pozbawienie możliwości kontaktu z kimkolwiek ze świata zewnętrznego; wszechobecna inwigilacja i nieustanny nadzór 30 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; drzewa oplecione drutem kolczastym na wysokość muru okalającego klasztor; podupadające zdrowie i zwyczajna bezsilność.

Kardynał Stefan Wyszyński był więziony w Stoczku Klasztornym do 6 października 1954 roku. Władze komunistyczne zwolniły go z internowania i pozwoliły powrócić do Warszawy dopiero 26 października 1956r.

 

podinsp. Jarosław Barski - Gabinet Komendanta Głównego Policji
Zdjęcia: podinsp. Tomasz Stawarski - KWP Olsztyn