Kolejne radiowozy dla Policji

Data publikacji: 29.12.2008

Dziś na wrocławskim Rynku funkcjonariuszom Komendy Miejskiej we Wrocławiu zostały przekazane nowe radiowozy. W uroczystościach przekazania udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji - insp. Zbigniew Maciejewski, Prezydent Miasta Wrocławia - Rafał Dutkiewicz oraz Komendant Miejski Policji we Wrocławiu - mł. insp. Robert Wodejko.

Najcenniejszym nabytkiem Policji jest radiowóz jaki otrzymali wrocławscy funkcjonariusze. Ambulans Monitoringu Wizyjnego to auto specjalne, na bazie samochodu ciężarowego, przeznaczone do prowadzenia akcji i operacji policyjnych. Dzięki znajdującemu się na pojeździe wyposażeniu możliwe będzie bezpośrednie monitorowanie tego co dzieje się w mieście.

Oprócz zamontowanych policyjnych środków łączności oraz urządzeń biurowych /komputery, drukarki/, auto posiada zestaw szybkoobrotowych kamer wraz z osprzętem /kamery zamontowane na wysuwanym maszcie oraz zestaw przenośnych kamer, w tym kamer mogących pracować w dzień i w nocy/, telefon satelitarny /umożliwiający videokonferencje, transmisje obrazów, dostęp do Internetu/ oraz telefony stacjonarne. Dzięki będącemu na wyposażeniu agregatowi prądotwórczemu zapewniona jest stała praca w przypadku braku dopływu prądu. Zamontowany na pojeździe system monitoringu jest kompatybilny z systemem obowiązującym w tej chwili w mieście, a także na stadionie przy ulicy Oporowskiej. W przyszłości możliwe będzie wykorzystania monitoringu na nowym wrocławskim stadionie, podczas rozgrywanych meczów w ramach Euro 2012.

W sumie dolnośląscy policjanci na koniec roku otrzymali 100 nowych radiowozów. Wśród otrzymanych radiowozów największa grupę pojazdów stanowią auta marki Kia Ceed. Takich pojazdów w nowych oznaczeniach policjanci odebrali 55. Nowe radiowozy KIA CEED mają nowe srebrno-niebieskie barwy. Pod maską każdego z nich jest nowoczesny, 140-konny silnik diesla. Wyposażone są w klimatyzację oraz systemy poprawiające bezpieczną jazdę. Wśród oznakowanych pojazdów znajdująsię jeszcze Nissany Pantfidery, Land Rovery oraz motocykle. To jednak nie wszystko. Oprócz oznakowanych radiowozów na drogach pojawią się również nieoznakowane Fiaty Brawo. Samochody te w zależności od potrzeb poszczególnych jednostek będą wykorzystywane przez piony prewencji oraz kryminalne, w różnych warunkach terenowych. Oprócz samochodów dolnośląscy policjanci otrzymali również nowe motocykle. Oznakowane policyjne motory marki BMW będą patrolować najważniejsze drogi w województwie. Motocykle zostały sfinansowany ze środków budżetu Policji, natomiast zakup samochodów możliwy był dzięki środkom przekazanym przez samorządy oraz środków pochodzących z budżetu Policji.

To kolejne radiowozy jakie trafiły w tym roku na Dolny Śląsk. W listopadzie dolnośląscy policjanci otrzymali 27 nowych radiowozów nieoznakowanych Fiatów Ducato z 3 litrowym silnikiem diesla. Każdy z zakupionych samochodów kosztował ok. 100 tysięcy złotych. Samochody te są obecnie wykorzystywane przez służby operacyjne do różnych działań. W tym roku na Dolny Śląsk trafiło blisko 240 nowych radiowozów.