Trzy nowe konie dla podkarpackiej Policji

Data publikacji: 12.12.2008

Winston, Larosan i Hiszpan to imiona trzech nowych koni, które uroczyście rozpoczęły służbę w podkarpackiej Policji. Wzmocniły Zespół Konny stacjonujący w Myczkowie. Zwierzęta, to dar samorządu województwa i wójta gminy Solina.

Gospodarzem uroczystości, jakie odbyły się w siedzibie Zespołu Konnego w Myczkowie, był Komendant Powiatowy Policji w Lesku - nadkom. Krzysztof Madej. W uroczystym przekazaniu wierzchowców wzięli udział przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Dwa piękne wałachy zostały podarowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Akt ich przekazania trafił z rąk wicemarszałka Bogdana Rzońcy do insp. Jana Zająca - Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Zakup trzeciego konia sfinansował wójt gminy Solina, na terenie której działa Policja konna. Wójt Zbigniew Sawiński podkreślił, jak ważne dla niego jest bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających te tereny turystów.

Nowe konie przeszły już dwumiesięczne szkolenie. Podczas pokazu musztry, zaprezentowały umiejętności, które od dziś będą wykorzystywać w codziennej służbie. Wszyscy goście byli pod wrażeniem, patrząc na współpracę zwierząt i jeźdźców. Zachwyt wzbudziło piękno i dostojność tych zwierząt.

Policja konna na Podkarpaciu powstała w 2000 roku, jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju. Na co dzień, zwierzęta wykorzystuje się do służby patrolowej, a także przy zabezpieczaniu imprez masowych.
Wielokrotnie sprawdzały się w akcjach poszukiwawczych. Dzięki ich wsparciu, w górzystych, zalesionych i przeoranych potokami terenach, zdołano odnależć wielu zagubionych turystów.

Temat Policji konnej jest ostatnio coraz częściej poruszany w kontekście zbliżających się mistrzostw EURO 2012. Nie ulega wątpliwości, że impreza ta będzie wymagała wzmocnienia sił policyjnych, a w wielu krajach europejskich właśnie oddziały konne świetnie się w tej roli sprawdziły. Jak podkreślił podinsp. Wiesław Korczykowski - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lesku - najważniejsze przed nami to Euro 2012. Nasza jednostka weźmie udział w ich zabezpieczaniu. Mamy nadzieję, że do tego czasu powiększy się o kolejne wierzchowce.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.34 MB)