Znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Data publikacji: 13.10.2011

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Tą samą ustawą zmieniono 11 aktów prawnych, w tym pięć kodeksów. Wprowadza ona m.in. elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych, a także tryb rozprawy "odmiejscowionej" umożliwiającej sądzenie osoby bezpośrednio na stadionie.

Nowela wprowadza m. in. odpowiedzialność karną za wdzieranie się podczas imprezy na teren całego obiektu, gdzie się ona odbywa, a nie tylko np. na murawę boiska. Karane będzie też prowokowanie kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu. Za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł. Za posiadanie niebezpiecznych narzędzi, m.in. noży i maczet - w miejscu publicznym, np. w drodze na mecz, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób grozić będzie kara aresztu, ograniczenia wolności albo 3 tys. zł grzywny.

Nowelizacja przewiduje też, że za przedłużony czas służby (ponad 48 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku) funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu podczas Euro 2012, ma zostać wypłacony ekwiwalent. W budżecie zarezerwowano na ten cel 20 mln zł.

Źródło: PAP

Pliki do pobrania