Centralne Obchody Święta Policji 2024

Data publikacji: 24.07.2024

Z okazji 105. rocznicy powołania Policji Państwowej, 24 lipca 2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się centralna uroczystość Święta Policji.

Data uroczystości w historii naszej formacji jest nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołano Policję Państwową, jednolitą służbę na terenie młodego państwa polskiego, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość, choć nadal musiało walczyć o swoje granice.

Na uroczystość przed Zamkiem Królewskim w Warszawie przybyły najwyższe władze państwowe z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią, Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem. Obecni byli zaproszeni goście, politycy, przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszeń i fundacji działających w środowisku policyjnym oraz  duchowieństwo. Na trybunie honorowej było także całe kierownictwo Policji na czele z Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem. Nie zabrakło reprezentantów policji zagranicznych, polskich oficerów łącznikowych służących poza granicami kraju oraz zagranicznych pełniących służbę w Polsce.

Przed trybunę honorową pododdziały uczestniczące w ceremonii przeszły w kolumnie marszowej z Rynku Nowego Miasta. Prowadziła je Motocyklowa Asysta Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Całość zamykał pododdział konny.

Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt i wykonaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantom i policjantkom, którzy wypełnili rotę ślubowania do końca oraz pracownikom Policji, którzy odeszli na wieczną służbę. 

Wszystkich zebranych powitał uroczyście Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, który zwrócił się także do funkcjonariuszy i pracowników Policji:

- Z głębokim uznaniem i szacunkiem pragnę wyrazić swoją wdzięczność za Waszą codzienną służbę i pracę - powiedział szef polskiej Policji. - Dziękuję za gotowość do działania w każdej chwili, za empatię w kontaktach ze społeczeństwem oraz otwartość na drugiego człowieka. Jestem dumny z tego, że nasz kraj może liczyć na tak oddanych i pełnych poświęcenia funkcjonariuszy i pracowników Policji. Ogromne wyrazy podziękowania kieruję do Waszych rodzin i bliskich. Dziękuję Państwu za wsparcie, za cierpliwość i zrozumienie, które stanowią nieocenioną pomoc w najtrudniejszych dla nas chwilach. Jesteście cichymi bohaterami, których poświęcenie jest równie ważne jak służba.

Następnie przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych, medali i odznak resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Ogółem postanowieniami Prezydenta RP z okazji Święta Policji zostało odznaczonych: 346 osób - Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę, 801 osób - Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę oraz 326 osób Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. Decyzjami Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji odznaczono 55 osób Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji, 81 osób Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji i 278 osób Brązowym Medalem Za Zasługi dla Policji. Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja przyznano 69 osobom. Ponadto uhonorowano wyróżniających się funkcjonariuszy Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Odznakami Zasłużony Policjant.

Na placu Zamkowym Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń przyjął również ślubowanie od nowych policjantów z garnizonu stołecznego i mazowieckiego. Wręczono również statuetki pięciorgu laureatom Konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Na zakończenie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe.

- Pomagacie słabszym, tym spośród nas, którzy źle się mają, których zaskoczył zły los, którym przytrafiło się nieszczęście - zwrócił się do policjantów Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia. - Zaoferowanie takiej pomocy wymaga przekroczenia siebie, a czasem swojego instynktu samozachowawczego. Wymaga też odwagi i szybkich, nieoczywistych decyzji, a także poświęcenia. Życzę Wam, abyście prócz słów wdzięczności które wtedy słyszycie, mieli to wewnętrzne przekonanie że jesteście dobrymi ludźmi, że zrobiliście coś dobrego, coś co sprawia, że suma zła w świecie jest mniejsza, a suma dobra odrobinę większa.

Głos zabrał także Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

- Widząc Was dzisiaj, słysząc słowa ślubowania, znając Waszą determinację i znając liczby wiem, że nasze marzenie o tym, że Polska będzie najbezpieczniejszym miejscem w Europie, że Polska będzie jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, nie jest iluzją. Chciałbym Wam za to bardzo podziękować - powiedział premier. - Jestem po poważnej rozmowie z Ministrem Finansów, który zobowiązał się przekazać, po konsultacji z panem Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, na potrzeby Policji dodatkowego miliarda złotych w przyszłorocznym budżecie państwa. Jestem przekonany, że dobrze wykorzystacie te pieniądze dla bezpieczeństwa Polski i Polaków.

- Dziękuję Panu premierowi za decyzję o dodatkowym miliardzie złotych dla polskiej Policji. Zapewniam, że każda złotówka w Policji jest oglądana wielokrotnie i wydawana bardzo rozsądnie - powiedział w swoim wystąpieniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. - Dla nas szczególnie istotna jest pozycja policjanta, wzmocnienie materialne tej pozycji. Mamy świadomość, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, jak ważne jest żeby uposażenia policjantów wzrastały, (…) żeby sprawy mieszkaniowe nie stanowiły bariery jeśli chodzi o kontynuację służby. Nad tymi kwestiami pracujemy, szukając partnerów, także w samorządach.

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów przed trybuną honorową. Następnie rozpoczął się piknik policyjny, na którym zarówno dzieci, jak i starsi znaleźli coś dla siebie. Z aplauzem spotkał się występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

________________________________________________

Tekst Paweł Ostaszewski i Piotr Maciejczak / Gazeta Policyjna

zdjęcia: Krzysztof Chrzanowski, Tomasz Dąbrowski i Paweł Ostaszewski (wszyscy Gazeta Policyjna)

Z okazji Święta Policji na ręce Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia wpłynęły listy z życzeniami, które przesłali:

- Prezydent RP Andrzej Duda
- Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
- Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
- Ministra Edukacji Barbara Nowacka
- Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska
- Senator RP Adam Szejnfeld
- Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński
- Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie Zbigniew Deptuła
- Prezes Zarządu Targi Kielce dr Andrzej Mochoń
- Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Janusz Zakręcki
- Wójt Gminy Nieporęt.