Dolnośląska Policja przygotowuje się do Euro 2012

Data publikacji: 20.12.2010

Stu dwudziestu pracowników dolnośląskiej Policji wzięło udział w zakończonym w piątek we Wrocławiu projekcie "Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych podczas Euro 2012".

Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Małgorzata Krynicka, jednym z głównych celów przedsięwzięcia było m.in. przygotowanie merytoryczne i praktyczne pracowników dolnośląskiej Policji do skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych. 

Szkolenie obejmowało w sumie 160 godzin wykładów, ćwiczeń m.in. z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania i komunikacji oraz warsztatów praktycznych. W części zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spójności. 

Policja przygotowując się do Euro 2012 przyjęła tzw. Strategię "3xT - Troska, Tolerancja, Tłumienie". "Polega ona na trosce o kibiców i ich bezpieczeństwo, tolerancji wobec głośnych i często odbiegających od normy zachowań fanów piłki nożnej oraz tłumieniu wszelkich chuligańskich zachowań i zbiorowych zakłóceń porządku publicznego" - tłumaczył Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk. 

Oprócz szkoleń teoretycznych i praktycznych nacisk położono również na naukę języków obcych. "Obecnie na wyższym stopniu znajomości języka szkoli się już ok. 6,5 tys. funkcjonariuszy. Do służby zgłaszają się także młodzi ludzie, którzy znają języki i jestem przekonany, że w czasie turnieju nie będzie problemów z komunikacją" - dodał Matejuk. 

Komendant wojewódzki dolnośląskiej Policji nadinsp. Zbigniew Maciejewski podkreślił natomiast, że obecnie przygotowania Policji do Euro 2012 na Dolnym Śląsku są prowadzone zgodnie z planem. "Naszym celem w czasie turnieju jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom, ale także kibicom, którzy przyjadą do Wrocławia, dlatego różnego rodzaju szkolenia przechodzą wszyscy funkcjonariusze. W czasie spotkań, które zostaną rozegrane we Wrocławiu, porządku będzie pilnowało ok. 3 tys. policjantów" - dodał.

Policyjna operacja związana z Euro 2012 rozpocznie się już 15 maja 2012 r. i potrwa 60 dni. W pełnej gotowości będą funkcjonariusze z 17 wojewódzkich komend Policji, a 4,4 tys. funkcjonariuszy w tzw. związkach taktycznych pozostanie do dyspozycji dowódców w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze. 

W budżecie Policji na wydatki związane z przygotowaniami do Euro 2012 na zakup ponad 600 pojazdów, wyposażenia teleinformatycznego, uzbrojenia i techniki specjalnej przeznaczonych zostanie ponad 100 mln zł w 2011 r. i ponad 140 mln zł w 2012 r.

Źródło: PAP

Zobacz również: Przygotowania do Euro 2012