Najlepsi policyjni ratownicy KPP
Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji rozegrano w słupskiej Szkole Policji VIII Finał Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. O miano najlepszych ratowników w policyjnych mundurach rywalizowały ze sobą reprezentacje wszystkich garnizonów w kraju.
1.miejsce | KWP Rzeszów | mł.asp. Łukasz Czudak, mł.asp. Bartosz Wojtowicz |
2.miejsce | KWP Kraków | st.sierż. Dominik Cabas, post. Mateusz Kijanka |
3.miejsce | KWP Gdańsk | podkom. Jan Teleżyński, sierż. Dagmara Hirsz |
Nagrody pieniężne dla zdobywców trzech pierwszych miejsc oraz puchar dla zdobywców pierwszego miejsca ufundował Komendant Główny Policji; w jego imieniu wręczył je I. Zastępca Komendanta Głównego nadinsp. Dariusz Augustyniak. Puchary dla zdobywców II i III miejsca ufundował Komendant Szkoły Policji w Słupsku, który wręczył je osobiście.
Zawody Ratowników Policyjnych kierowane są do policjantów realizujących na co dzień zadania w służbach prewencyjnych i kryminalnych. Celem zawodów jest stałe podnoszenie i utrzymywanie wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Nie bez znaczenia jest też permanentne upowszechnianie idei oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Niezwykle ważnym elementem jest też utrzymywanie stałej aktywności w samokształceniu, wyszkolonych w ostatnich latach ponad 5 tysięcy ratowników policyjnych.
Zakończenie zawodów
Miejsce 1. - KWP Rzeszów
Miejsce 2. - KWP Kraków
Miejsce 3. - KWP Gdańsk
Po porannym teście wiedzy rywalizacja w ramach finału Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przeniosła się do Ustki, gdzie odbyły się warsztaty medyczne pod hasłem „Ratownik w zintegrowanym systemie - profesjonalizm w praktyce”.
Obecna podczas zwodów Koordynator Ratownictwa Medycznego Policji Małgorzata Wlaź poprowadziła wykłady dotyczące radzenia sobie ze stresem osoby, której udzielana jest pomoc oraz sposobów w jaki ratownik powinien radzić sobie z emocjami podczas ratowania ludzkiego życia.
Na temat obezwładniania osób, które nie kontrolują swoich zachowań na skutek zażycia dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych mówili instruktorzy, którzy zajmują się szkoleniem policjantów wykorzystujących w służbie urządzenia do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej - w tym wypadku Taserów.
W trakcie zajęć mówiono o działaniu tego typu urządzeń a także o reakcji organizmu człowieka na dopalacze i metodach udzielania pierwszej pomocy.
Swoim doświadczeniem z przeprowadzanych interwencji podzielił się sierż.szt. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni oraz asp.szt. Andrzej Dziąbkowski ze Szkoły Policji w Słupsku.
Kolejnym punktem warsztatów były zagadnienia związane z prowadzeniem ewakuacji osób poszkodowanych z miejsca zdarzenia. O metodach prowadzenia ewakuacji mówili policjanci pełniący na co dzień służbę w Samodzielnych Pododdziałach Kontrterrorystycznych Policji. Wszyscy uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, samodzielnie przeprowadzali ewakuację poszkodowanej osoby.
Rywalizacja ratownicza została wznowiona po czteroletniej pandemicznej przerwie. Jest to już ósma edycja tej imprezy, która rozgrywana jest od 2013 roku. Poniżej prezentujemy zdjęcia z drugiego dnia zawodów.
Panel dotyczący obezwładniania i udzielania pomocy osobom niekontrolującyjm swojego zachowania.
Zajęcia z ewakuacji osób poszkodowanych.
Test wiedzy.