Nadinsp. Roman Kuster odznaczył policjantów biorących udział w misji EULEX w Kosowie

Data publikacji: 01.06.2023

31 maja 2023 roku na terenie Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP) w Mitrovicy odbyła się uroczystość wręczenia medali za udział w misji EULEX w Kosowie. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Roman Kuster.

XXXIV rotacja Jednostki Polskiej Policji w Kosowie niebawem zakończy swoją misję. Aktem wieńczącym wielomiesięczną, wymagającą służbę, była uroczystość stanowiąca okazję do symbolicznego podsumowania przedsięwzięcia, jak również wyróżnienia pamiątkowymi medalami policjantów zaangażowanych w realizację zadań.

Tegoroczną „medal paradę” zaszczycił swą obecnością Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, który w imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, podziękował funkcjonariuszom za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bałkanów. Zaznaczył, że polscy policjanci realizują cele misji w regionie, w którym nie brakuje społecznych napięć, których ilustracją są niedawne zamieszki i starcia lokalnej społeczności serbskiej z siłami NATO z misji pokojowej KFOR, w których ranni zostali zarówno cywile, jak i żołnierze. W obliczu tych wydarzeń, a także nowych wyzwań i zagrożeń, które pojawiły się na arenie międzynarodowej w związku z wojną w Ukrainie policjanci służący w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie odznaczają się zaangażowaniem, profesjonalizmem i odwagą. Wyraził również przekonanie, że wiedza, umiejętności oraz doświadczenie wyniesione przez uczestników misji w Kosowie to cenny kapitał wzbogacający ich życie, tak w wymiarze osobistym, jak i zawodowym.

Nadinsp. Roman Kuster podziękował także osobom bliskim oraz rodzinom funkcjonariuszy, doceniając ich cierpliwość, troskę i wsparcie dla pełniących służbę poza granicami kraju.

W podróży do Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie Zastępcy Komendanta Głównego Policji towarzyszyli insp. Jarosław Gałuszka, Komendant Szkoły Policji w Katowicach oraz kom. Michał Damps, Naczelnik Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP.

(BMWP KGP)