„Honorowy dawca krwi zasłużony dla zdrowia narodu”

Data publikacji: 19.05.2023

Dzisiaj w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu". Wśród odznaczonych był nadkom. Leszek Wielgosz – p.o. zastępcy Naczelnika Wydziału Prezydialnego w Gabinecie Komendanta Głównego Policji, który ofiarował już ponad 20 litrów krwi.

"Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu" to niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie nadawane przez Ministra Zdrowia honorowym dawcom krwi, w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Panu nadkomisarzowi gratulujemy wzorowej postawy!

Przypominamy także, że krew można oddawać m.in. w siedzibach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, terenowych oddziałach tych placówek oraz w ambulansach podczas organizowanych akcji wyjazdowych.

Jak przygotować się do oddania krwi?

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
  • być wyspanym,
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
  • ograniczyć palenie papierosów,
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym (katar) lub przyjmuje leki.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!  W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 litrów krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

(Tekst: Gabinet KGP / Foto: Grzegorz Utnik Gabinet KGP / mw)