Druga edycja POLSECURE – otwarcie

Data publikacji: 25.04.2023

Dziś uroczyście otwarto drugą edycję Międzynarodowych Targów Polsecure. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i współorganizowane przy dużym wsparciu polskiej Policji. Panele dyskusyjne, konferencje tematyczne, pokazy i cała masa nowoczesnego sprzętu. Kierownictwo Policji, na czele której stoi gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, przedstawiciele innych służb – także zza granicy wymieniali dziś cenne doświadczenia i nawiązywali nowe kontakty. W niektórych przypadkach rozmowy wieńczone były podpisanymi umowami. Od dziś, przez kilka kolejnych dni, zwiedzający mogą podziwiać jedną z największych na świecie wystaw, dedykowaną służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo.

Dziś otwarto drugą już edycję międzynarodowych targów bezpieczeństwa publicznego. Zaplanowane na najbliższe dni Targi Polsecure stanowią doskonałą okazję do zapoznania się z ofertą producentów specjalizujących się wyposażeniu specjalnym służb mundurowych. Pojazdy, środki ochrony osobistej, sprzęt ratowniczy, oprogramowanie, systemy łączności, a także cenna wymiana doświadczeń na licznych konferencjach i panelach dyskusyjnych – to tylko wybrane zagadnienia, o których w ciągu najbliższych dni możemy dowiedzieć się wiele.

Po uroczystym otwarciu Targów, odbył się pokaz umundurowania, gdzie policjanci wcielili się w role modeli prezentujących różne wzory. Można było zobaczyć historyczne mundury pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Poza obecnie obowiązującymi pokazano także ubiór specjalistyczny, m. in. kombinezon policyjnego pilota. Zwiedzający dziś Kielecki Ośrodek Wystawienniczy mieli szeroki wachlarz możliwości, kilkuset wystawców na swoich stanowiskach przygotowało wiele ciekawostek i nowinek technologicznych, mogących znaleźć zastosowanie w codziennej służbie funkcjonariuszy.

W zewnętrznej strefie pokazów zebrani przyglądali się pokazom dynamicznym. Tą część rozpoczął występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Już chwilę później policjanci zaprezentowali umiejętności Motocyklowej Asysty Honorowej, gdzie funkcjonariusze musieli wykazać się dużymi umiejętnościami. W strefie pokazów kontrterroryści z CPKP „BOA” i eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji przygotowali pokazy tresury psa służbowego i dynamicznego zatrzymywania niebezpiecznych przestępców. Wszystko zostało uzupełnione przeprowadzeniem oględzin w przykładowym laboratorium, gdzie wytwarzano narkotyki. Czynności na miejscu, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, na bieżąco były opisywane i komentowane przez policyjnych specjalistów. Widzowie mogli poznać sposoby i zasady działania służb w takich przypadkach.

Dziś odbyły się także, niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, międzynarodowe konferencje. Podczas licznych paneli dyskusyjnych, dużą uwagę poświęcono cyberbezpieczeństwu. O innowacyjności w walce z przestępczością w sieci można było dyskutować na specjalnym panelu przygotowanym przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Kolejną ważną konferencją była, organizowana przez Komendę Główną Policji Pewność w identyfikacji ofiar – rola zespołu DVI na miejscu katastrof masowych. Zagadnienie przybliżył ekspert z Centralnego Laboratorium kryminalistycznego Policji.

Warto zauważyć, że podczas II Międzynarodowych Targów Polsecure Kielce 2023, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podpisał porozumienia o współpracy z instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem. Pierwsze z nich zostało zawarte z gen. bryg. Karolem Molendą – Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z siedzibą w Legionowie jako organizatorem Wojskowego Systemu Telekomunikacyjnego. Porozumienie reguluje współpracę pomiędzy jednostkami polskiej Policji w zakresie m.in. ochrony granicy, zabezpieczenia zdarzeń masowych, wspólnych ćwiczeń oraz współdziałania na wypadek kryzysu lub konfliktu zbrojnego. Szef polskiej Policji podpisał również umowę z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A. Podpisany dokument reguluje procedury zmierzające do zakupu kamizelek kuloodpornych kwalifikowanych stanowiących indywidualną ochronę każdego policjanta.

Jutro kolejny dzień targów, który również będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

Opr. MŚ

Foto: DJ

Źródło: KGP/KWP Kielce