Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Data publikacji: 11.11.2022

11 listopada br. w całym kraju odbywają się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O bezpieczeństwo świętujących w całym kraju dbają policjanci. Przedstawiciele naszej formacji biorą także udział w rożnego rodzaju uroczystościach. Rano w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wziął udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Policjantów i pracowników Policji w obchodach osobiście reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Po uroczystej odprawie wart połączonej z niepodległościowym Apelem Pamięci, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza a także przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i kwiaty.

W tym dniu budynek Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przybierze biało-czerwone barwy. W godzinach 16.00 – 17.30 z tarasu Instytutu rozlegną się dźwięki pieśni patriotycznych w wykonaniu Międzypokoleniowego Zespołu Folklorystycznego „Cymbarka” z Cielądza.

Od zmierzchu do północy na budynku Centralnej Biblioteki Wojskowej będzie można oglądać prezentację multimedialną poświęconą odzyskaniu Niepodległości i jej Bohaterom.

Liczne uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbywają się również na terenie całego kraju.

(BKS KGP)

zdjęcia: KGP, prezydent.pl: Jakub Szymczuk - KPRP / Jarosław Wtorkiewicz - Straż Graniczna / Norbert Kachniarz - MSZ

KWP w Lublinie: Lubelskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

KWP w Gorzowie Wlkp: Suwerenna, wolna, bezpieczna – 11 listopada świętujemy niepodległą Polskę

KWP w Radomiu: Uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

KWP w Rzeszowie: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

KWP we Wrocławiu: Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

KWP w Szczecinie: Zachodniopomorska Policji na Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada 2022 r.