Westerplatte. Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 01.09.2022

Mijają 83 lata od wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, m.in. prezydenta RP, ministrów, parlamentarzystów i samorządowców. W zorganizowanych na Westerplatte obchodach uczestniczyli również I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.

 

plakat z napisem u góry: 83.rocznica wybuchu II wojny światowej, obok widnieje napis z hasztagiem bez przedawnienia. Pod spodem grafika przedstawia żołnierza celującego z karabinu, niżej widać żołnierzy niemieckich , którzy przy pomocy słupa betonowego forsują granice, jeden z nich trzyma zerwane godło Polski. Na dole z prawej strony znajduje sie napis: Nigdy nie było dobrej wojny ani złego pokoju. Benjamin Franklin. Na dole z lewej strony napis: źródło zdjęć strona Internetowa Instytut Pamięci Narodowej

Grafika: CBŚP

Tegoroczne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bohaterskich obrońców Westerplatte z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministrów, parlamentarzystów, samorządowców rozpoczęły się o godz. 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W obchodach uczestniczyli również I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń, które rozpoczęły II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i z powietrza.

(KWP w Gdańsku , foto: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak)

Materiały z komend wojewódzkich Policji:

Obchody upamiętniające rozpoczęcie II Wojny Światowej