Uroczystości pogrzebowe śp. Alicji Marosz (1.09.1937 – 22.02.2022)

Data publikacji: 25.02.2022

W piątek (25 lutego) przed południem na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbył się pogrzeb Pani Alicji Marosz - Prezesa Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska oraz Przewodniczącej Oddziału w Gorzowie Wielkopolskim Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku.”

Obrzędy pogrzebowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kaplicy Miejskiej na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim. Przewodniczył jej ksiądz biskup Paweł Socha, Biskup Senior Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli w kondukcie żałobnym do miejsca pochówku, gdzie nastąpiło ostatnie pożegnanie zmarłej. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Lubuską Policję reprezentował inspektor Jarosław Pasterski, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Wiesław Widecki, Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Paweł Rynkiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu oraz delegacja Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji
w Gorzowie Wielkopolskim.

Pani Alicja Marosz była córką Alojzego Banacha, aspiranta Policji Państwowej i patrona Lubuskiej Policji. Jako Prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska angażowała się w działalność, mającą na celu krzewienie pamięci o ofiarach sowieckich zbrodni. Była popularyzatorką historii Policji Państwowej, udziału policjantów w II wojnie światowej oraz ich martyrologii jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego. Miała ogromny wkład w krzewienie pamięci o poległych funkcjonariuszach Policji Państwowej.

Dowodem szacunku i wdzięczności dla śp. Alicji Marosz za zaangażowanie w integrację środowiska policyjnego i dążenie do prawdy historycznej był udział w uroczystościach pogrzebowych policyjnej asysty honorowej. Pani Alicja Marosz została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jej Pamięci!

 

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim