Data publikacji: 22.12.2021

21 grudnia jest dniem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Ten dzień został wybrany nieprzypadkowo.

21 grudnia 2011 r. w Afganistanie zdetonowano IED (improwizowany ładunek wybuchowy) pod pojazdem jadącym w konwoju. Śmierć poniosło wówczas pięciu żołnierzy wojska polskiego. Do zamachu przyznali się Talibowie. Był to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych i stał się powodem uchwalenia „dnia pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa”, który jest obchodzony od 2015 r.  

W 10. rocznicę tego tragicznego wydarzenia przed Pomnikiem Pamięci, który znajduje się przed Centrum Weterana w Warszawie, odbył się Apel Poległych. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zdecydowano o przyjęciu ograniczonej formuły tegorocznych obchodów.

W uroczystości wziął udział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, kadra dowódcza Wojska Polskiego, przedstawiciele rodzin poległych oraz weterańskie stowarzyszenia, w tym trzyosobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP.

Po przemówieniu okolicznościowym szefa MON delegacje złożyły wieńce przed Pomnikiem Pamięci. Uroczystość zakończyła salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

(Stowarzyszenie Weternaów Działań poza granicami RP)