Kolejna grupa polskich policjantów wyrusza na Litwę

Data publikacji: 25.11.2021

Na prośbę litewskiego rządu grupa polskich policjantów wyrusza na Litwę. To już kolejny policyjny kontyngent, który zastąpi funkcjonariuszy wracających do kraju po miesiącu wspierania działań związanych z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic naszego sąsiada.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster podczas odprawy przed wyjazdem na Litwę spotkał się z 25 policjantami z Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach dziękując im za podejście i gotowość do udziału w tak ważnej misji. - Na waszych barkach spoczywa ogromne i bardzo poważne zadanie. Miejcie świadomość, że macie ogromny wkład w to, by fale migrantów nie wdarły się do Unii Europejskiej - powiedział nadinsp. Roman Kuster. Funkcjonariusze z Katowic zastąpią policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy po miesiącu wracają do kraju. Wszyscy ci funkcjonariusze uczestniczyli już w poprzednich rotacjach i doskonale wiedzą jakie czekają ich zadania.

Decyzję o udzieleniu wsparcia służbom litewskim podjął - na prośbę rządu w Wilnie - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jest to wspólna operacja transgraniczna, na bazie decyzji Rady Europejskiej z 2008 roku, pozwalająca na wspólne działania Policji różnych państw w obszarze przestępczości zorganizowanej. Wsparcie polskich policjantów w ochronie granicy litewsko-białoruskiej będzie trwać miesiąc.

Z powodu nasilającej się nielegalnej migracji w pasie granicznym na Litwie od 2 lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Przez najbliższy miesiąc polscy policjanci wraz z litewskimi będą pełnić służbę na rzecz bezpieczeństwa Litwy, Polski i całej Unii Europejskiej.

Wyjazd na Litwę to nie pierwsza tego typu misja funkcjonariuszy polskiej Policji. Mundurowi wspierali również w 2016 r. Węgrów na granicy z Serbią, kiedy Europa mierzyła się z kryzysem migracyjnym. Funkcjonariusze pełnią również służbę w organizowanych przez Europol tzw. hotspotach (punktach centralnych) na terenie np. Grecji czy Włoch.

(mw BKS KGP, zdjęcia: Andrzej Chyliński BKS KGP)