II Ogólnopolski Pieszy Rajd Górski „Mundury w góry” Bieszczady 2021

Data publikacji: 20.09.2021

W niedzielę 19 września br. zakończył się kilkudniowy rajd górski w Bieszczadach, który zgromadził przedstawicieli Policji, Straży Granicznej i Wojska Polskiego. Jednym z jego celów było upamiętnienie 90. rocznicy powstania lotnictwa policyjnego, w tym 30. rocznicy katastrofy śmigłowca w Cisnej.

Uroczyste otwarcie rajdu odbyło się wieczorem 15 września 2021 r., gdy uczestnicy z wielu zakątków Polski dotarli do Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjnego „Bogdanka” w Kalnicy w gminie Cisna, który stał się bazą resortowych turystów. II Ogólnopolski Pieszy Rajd Górski „Mundury w góry” BIESZCZADY 2021, zgromadził przeszło stu miłośników gór z różnych służb, emerytów formacji i ich najbliższych.  Przez trzy dni turyści pokonali wiele szlaków w rejonie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, propagując pozytywny sposób spędzania czasu, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie górskim oraz rozpowszechnianie zasad ekologicznego współistnienia.

Mundurowi turyści zdobyli m.in. najwyższy szczyt polskich Bieszczadów — Tarnicę (1346 m n.p.m.), a także Smerek (1222 m n.p.m.) i Jasło (1153 m n.p.m.), przeszli przez Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. Przez tych kilka rajdowych dni pogoda zmieniała się od upału, przez ulewy, do typowo jesiennej aury.

17 września mimo ulewnego deszczu mundurowi turyści po kilkugodzinnej wędrówce dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca Mi-8T ze 103 Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, podczas której trzydzieści lat temu zginęło dziesięć osób. Tragedia wydarzyła się  10 stycznia 1991 r. na zboczu górskim w lesie niedaleko Cisnej, w czasie kręcenia kolejnego odcinka popularnego programu telewizyjnego „997”. Dziś jest tu miejsce pamięci, gdzie stróże prawa z tego regionu, w każdą rocznicę oddają hołd zmarłym tragicznie kolegom. Pomnik położony jest przy Głównym Szlaku Beskidzkim im. Kazimierza Sosnowskiego. W ostatnim czasie trasa szlaku  została  skorygowana w ten sposób, aby wszyscy turyści mieli możliwość odwiedzenia monumentu.

Przed obeliskiem wieniec od uczestników rajdu złożyli jego organizatorzy i reprezentanci: przedstawiciel Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Jacek Witas, kmdr. podporucznik Straży Granicznej Adam Czystowski oraz pułkownik SG rezerwy Mariusz Skrzyński. Z uczestnikami rajdu na miejscu katastrofy przybyła także pani Magdalena Matusik z d. Marciniak, córka śp. aspiranta Zdzisława Marciniaka z ówczesnej Komendy Rejonowej Policji w Lesku, który trzydzieści lat temu zginął w katastrofie. Pani Magdalena na co dzień pracuje w CKW „Bogdanka”, gdzie zlokalizowana była baza rajdu. Wieniec w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, który objął rajd patronatem, złożył komendant powiatowy Policji w Lesku podinspektor Grzegorz Koczera i jego zastępca komisarz Paweł Rysz. Niestety, ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne na uroczystość nie doleciał śmigłowiec Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.  

II Ogólnopolski Pieszy Rajd Górski „Mundury w góry” - BIESZCZADY 2021 zorganizowany został przez Koło nr 8 Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Mazowsze"- Klub Górski „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji. Współorganizatorami przedsięwzięcia były: Koło Terenowe przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej „Plessino” oraz Klub Turystyki Górskiej „Neptun” przy Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej.

Paweł Ostaszewski/Gazeta Policyjna

Zdjęcia: uczestnicy rajdu