11. rocznica śmierci Andrzeja Struja

Data publikacji: 10.02.2021

10 lutego br. pod kapliczką na warszawskiej Woli, gdzie upamiętniony został podkom. Andrzej Struj złożono wieńce i zapalono znicze. Miejsce, gdzie jedenaście lat temu zginał bohaterski policjant odwiedził minister spraw wewnętrznych i administracji, kierownictwo KGP i KSP, związkowcy, przedstawiciele Internetowego Forum Policyjnego oraz znajomi i przyjaciele.

10 lutego 2010 roku, przebywający na urlopie wypoczynkowym Andrzej Struj - funkcjonariusz KSP podjął, jak się później okazało, ostatnią w swoim życiu interwencję wobec dwóch młodych mężczyzn demolujących tramwaj. Dzisiaj, kiedy mija 11 lat od tamtych wydarzeń, środowisko policyjne cały czas pamięta o jego bohaterskiej postawie.

Wieńce przed kapliczką, na której rok temu zawisła policyjna tablica upamiętniająca stołecznego funkcjonariusza, złożyli: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz ze swym pierwszym zastępcą nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem oraz komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak. Znicze zapalili także przedstawiciele Policyjnego Forum Internetowego, gdzie Andrzej Struj aktywnie się udzielał. Na Skwerze Andrzeja Struja zjawiła się także delegacja związkowa w składzie: Marek Osiejewski – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZP, Mirosław Bednarski – przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego KSP warz z wiceprzewodniczącym Mariuszem Wasilewskim oraz mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński pomysłodawca i organizator piłkarskiego memoriału upamiętniającego stołecznego funkcjonariusza. Miejsce pamięci odwiedzili także jego znajomi i przyjaciele z lat służby w KSP.

W południe w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterskiego policjanta, podczas której minister Mariusz Kamiński podpisał zarządzenie wprowadzające odznakę jego imienia.

 Jedenaście lat temu Andrzej Struj był na urlopie, wracał z zakupów – przypomniał zebranym minister Mariusz Kamiński. – Był świadkiem jak agresywni chuligani na oczach przerażonych pasażerów demolowali tramwaj. Mógł być anonimowym i biernym obserwatorem tego zdarzenia, ale był policjantem z powołania i podjął interwencję.

– Andrzej Struj to bohater naszej formacji, to bohater naszych czasów – powiedział w MSWiA gen. insp. Jarosław Szymczyk. – Uważam, że jest to bohater Polski, bo on, zgodnie z rotą policyjnego ślubowania oddał to co najcenniejsze, aby chronić wartości, które są prawem chronione.

Podkom. Andrzej Struj, funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, służbę w Policji pełnił od 16 lutego 1995 roku. Wykonując obowiązki służbowe wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach. Był aktywnym uczestnikiem życia policyjnego. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań, nie bał się zareagować, gdy komuś działa się krzywda.

Tak było i 10 lutego 2010 roku, na warszawskiej Woli, przebywający na urlopie Andrzej Struj zareagował na chuligańskie zachowanie dwóch mężczyzn, którzy demolowali tramwaj. Niestety, wtedy napastnicy skierowali swoją agresję na funkcjonariusza. Jeden z nich zaatakował go i kilkakrotnie ranił nożem. Mimo szybko udzielonej pomocy medycznej policjant zmarł w szpitalu. Andrzej Struj miał niespełna 42 lata, pozostawił rodzinę, osierocił dwie córki.

Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza Policji. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

To jak ważne jest dla środowiska policyjnego upamiętnienie jego bohaterskiej postawy, pokazują coroczne uroczystości odbywające się na miejscu tragicznych wydarzeń, gdzie wystawiany jest posterunek honorowy, a hołd składają koledzy oraz kierownictwo Policji.

Warto przypomnieć, że w pierwszą rocznicę śmierci policjanta, Tramwaje Warszawskie ufundowały tablicę pamiątkową, która została umieszczona na kapliczce znajdującej się obok przystanku, na którym doszło do zabójstwa. Natomiast w 10. rocznicę śmierci, na kapliczce została odsłonięta druga tablica, ufundowana przez środowisko policyjne. Na wniosek Komendy Głównej Policji, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, 4 lipca 2019 roku, podjęła uchwałę w sprawie nadania miejscu tragicznych wydarzeń nazwy Skwer Andrzeja Struja.

Wyrazem pamięci o stołecznym policjancie jest także odbywający się co roku Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja, w którym udział bierze wiele drużyn z kraju jak i zza granicy. Wcześniej były to Halowe Mistrzostwa Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej. 19 lutego 2010 r., w dniu pogrzebu Andrzeja Struja, odbywał się finał drugich mistrzostw, a biorący w nich udział funkcjonariusze oddali hołd i uczcili minutą ciszy pamięć o swoim koledze. Wtedy to Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, wspólnie z obecnym podczas rozgrywek byłym piłkarzem i trenerem Andrzejem Strejlauem, zaproponowali, że kolejne zawody będą upamiętniać policyjnego bohatera.

Z roku na rok Turniej zyskiwał coraz większy rozgłos, a do udziału w nim zgłaszało się coraz więcej drużyn. Rekord padł w 2019 roku, kiedy podczas X edycji Turnieju, zagrało w nim ponad 100 zespołów, w tym 7 kobiecych oraz 15 delegacji zagranicznych, a rozgrywki odbywały się na 10 obiektach sportowych w Warszawie. Wyjątkowy prestiż nadało zawodom objęcie ich patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sportu i Turystyki, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Te coroczne spotkania popularyzujące sport, kształtujące kulturę organizacyjną formacji, integrujące środowisko mundurowe, ale przede wszystkim oddające hołd naszemu koledze, stały się tradycją. Dziś rozpoczynałby się XII Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Niestety, ze względu na trwającą pandemię i związane z nią obostrzenia zawody nie odbędą się w tym terminie.

10 lutego 2021 roku w 11. rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja, mając na celu upamiętnienie jego bohaterskiego czynu, minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał zarządzenie o ustanowieniu nowej okolicznościowej odznaki – Odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaka będzie przyznawana policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz w czasie służby za ratowanie życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Poniżej prezentujemy reportaż poświęcony temu bohaterskiemu policjantowi.

(Zdjęcia: P. Ostaszewski, tekst: Gabinet KGP/ P. Ostaszewski, film: G. Utnik)

Film Pamiętamy - nie zapomnimy

Pobierz plik Pamiętamy - nie zapomnimy (format mp4 - rozmiar 76.16 MB)

Film Przemówienie komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka

Pobierz plik Przemówienie komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka (format mp4 - rozmiar 38.35 MB)