Poradnik rekruta - test sprawności fizycznej

Data publikacji: 09.10.2020

Test sprawności fizycznej jest punktowanym etapem postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. Jak przygotować się do pokonania toru przeszkód oraz jakich błędów unikać podczas testu, opowiedział sierżant sztabowy Jarosław Grunt.

Sierżant sztabowy Jarosław Grunt, instruktor taktyki i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku opowiada w jaki sposób przygotować się do testu sprawności fizycznej oraz prezentuje jak prawidłowo pokonać tor przeszkód.

1. Jak przygotować się do testu sprawności fizycznej?

- Przede wszystkim biegi interwałowe, treningi stacyjne oraz treningi na wzmocnienie mięśni grzbietu, obręczy barkowych oraz rąk.

2. Czy wystarczy chodzić na siłownię, aby uzyskać dobry wynik w teście sprawności fizycznej?

- Na pewno nam to pomoże, aczkolwiek dobrze jest jeszcze przygotować się bardziej pod kątem wydolnościowym i wytrzymałościowym. Siłownia to nie wszystko.

3. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

- Biegi, podbiegi, wszelkiego rodzaju interwały, treningi obwodowe, wszystko co jest związane z poprawą naszej wydolności, z naszym wzmocnieniem, przede wszystkim poprawą kondycji.

4. Ile czasu mają kandydaci na pokonanie toru przeszkód?

- Minutę, czterdzieści jeden sekund.

5. Czy taki sam limit czasu obowiązuje kobiety i mężczyzn?

- Tak, to jest czas dla kobiet oraz mężczyzn.

6. Po jakim czasie można przystąpić do testu sprawności fizycznej w przypadku negatywnego wyniku?

- Teraz są to dwa miesiące.

7. Jakie błędy są najczęściej popełniane?

- Akurat z manekinem jest taki problem, że bardzo często zostaje on rzucony, a zgodnie z procedurą powinien zostać odłożony. Tu kandydaci popełnianą najwięcej błędów.

Bardzo częstym błędem podczas pokonywania płotków jest przenoszenie nogi z boku płotka, a noga powinna być przeniesiona nad jego górną granicą. Nie może zostać przytrzymany. Może zostać dotknięty, ale nie może zostać wywrócony. To jest bardzo częste pytanie kandydatów.

Następnym problemem są piłki lekarskie o wadze trzech kilogramów. Chodzi tu o technikę. Bardzo ważnym jest, aby rzucić oburącz zza głowy, nie jedną ręką i nie sprzed klatki piersiowej, sprzed głowy, tylko oburącz zza głowy. To też jest bardzo częstym błędem.

Osoby zainteresowane służbą w Policji proszone są o dostarczanie kompletu dokumentów do Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KWP w Białymstoku wyłącznie drogą pocztową lub elektroniczną na adres:

Sekcja Doboru i Doskonalenia Zawodowego

Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej

KWP w Białymstoku

ul. Sienkiewicza 65

15-003 Białystok

Adres e-mail:

dobor.wkis.kwp@bk.policja.gov.pl

(KWP w Białymstoku / mw)

Film Test sprawności fizycznej

Opis filmu: Poradnik rekruta - test sprawności fizycznej

Pobierz plik Test sprawności fizycznej (format mp4 - rozmiar 44.78 MB)

Pliki do pobrania