100. rocznica utworzenia Policji Plebiscytowej- Policji Górnego Śląska

Data publikacji: 24.08.2020

Mija 100. rocznica utworzenia Policji Plebiscytowej. Z tej okazji Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., złożyli kwiaty przed Grobem Policjanta Polskiego. W ten sposób upamiętnili szczególne chwile w historii Policji oraz naszego regionu.

Dzisiaj przed Grobem Policjanta Polskiego - Miejscem Pamięci Narodowej znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach upamiętniono 100. rocznicę utworzenia parytetowej Policji Górnego Śląska (Policji Plebiscytowej). Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn i insp. Mariusz Krzystyniak oraz delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., na czele z Prezes Teresą Bracką i Przewodniczącym Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia mł. insp. Michałem Pudło, złożyli kwiaty i oddali hołd poległym policjantom Policji Województwa Śląskiego, służącym w okresie II RP oraz zamordowanym przez okupantów w czasie powstań śląskich.

Rys historyczny

Policja Plebiscytowa- Policja Górnego Śląska

(1920-1922)

24 sierpnia 1920 r. Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa dla Górnego Śląska administrująca terenami objętymi plebiscytem, posługując się zasadą parytetu, utworzyła Policję Plebiscytową, która już w pierwszych tygodniach zmieniła nazwę na Policję Górnego Śląska. W skład policji po połowie wchodzili pochodzący z Górnego Śląska Polacy i Niemcy. Formacja ta zastąpiła niemieckie formacje policyjne, usunięte po II Powstaniu Śląskim z obszaru Górnego Śląska objętego plebiscytem.

Po sześciu wiekach obcego panowania Ślązacy mogli oficjalnie zwracać się w języku polskim do urzędnika państwowego, jakim był funkcjonariusz Policji Górnego Śląska. Policja Plebiscytowa bardzo mocno wpisała się w historię Śląska, a w szczególności plebiscytu, jak i III Powstania Śląskiego. Komendantem Głównym Policji w tamtych czasach był francuski generał Georges Ponnet. Natomiast po III Powstaniu Śląskim funkcję tę objął włoski pułkownik Pezenti.

Policja Plebiscytowa została rozwiązana 16 czerwca 1922 r. po powrocie części Górnego Śląska do Polski, a jej miejsce zajęła utworzona 17 czerwca 1922 roku Policja Województwa Śląskiego.