Ostatnie pożegnanie mł. insp. w st. spocz. dr. Tomasza Bednarka

Data publikacji: 04.08.2020

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 lipca br. odszedł długoletni pracownik Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP i naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KSP mł. insp. w st. spocz. dr Tomasz Bednarek.

Swoją służbę rozpoczął w 1992 r. w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W latach 1997-2003 pełnił służbę w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP jako ekspert z zakresu badań śladów zapachowych. Od 2003 r. do 2013 r. był naczelnikiem Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. Autor ponad 80 publikacji z dziedziny kryminalistyki oraz recenzent około 30 opracowań opublikowanych w specjalistycznych periodykach krajowych i zagranicznych.

Był określany mianem ojca polskiej osmologii. Sam o sobie mówił często, że „zszedł na psy i tylko dzięki temu wyszedł na ludzi”, ponieważ udało mu się połączyć naukę z wielką pasją. W 2005 r. nagrodzony z okazji 50-lecia „Problemów Kryminalistyki” za wieloletnią współpracę z Redakcją oraz propagowanie osiągnięć polskiej kryminalistyki. W 2009 r. otrzymał nagrodę im. Prof. Tadeusza Hanauska przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne za pracę „Dowód osmologiczny. Aspekty kryminalistyczne i procesowe”, wydaną przez CLKP KGP.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 sierpnia 2020 r. na Cmentarzu Rzymskokatolickim  p.w. Św. Józefa w Łodzi.

(BKS KGP - ipk / zdj. arch. KSP oraz KWP w Łodzi)