Hymn podkarpackiej Policji w dniu Jej Święta

Data publikacji: 24.07.2020

"Bo taki nasz rozkaz" - tak zatytułowany jest hymn podkarpackich policjantów, który powstał w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto Policji jest znakomitą okazją, by go zaprezentować w pełnej wersji. Autorem tekstu i muzyki jest dr Monika Brewczak. Słowa hymnu eksponują wartości przyświecające policyjnej służbie, nawiązując do roty ślubowania policjantów przedwojennych i współczesnych.

Dzień Święta Policji to bardzo dobry moment, aby przypomnieć ten wyjątkowy utwór, który powstał z okazji jubileuszu powołania Policji Państwowej. Jego pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 10 kwietnia 2019 r., podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Patrona podkarpackiej Policji - Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego. W tym roku utwór doczekał się profesjonalnej rejestracji w studiu nagrań Polskiego Radia Rzeszów.

Autorką hymnu jest Monika Brewczak - doktor dyrygentury, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sanoku. Autorem aranżacji jest Grzegorz Kopala, a swojego głosu udzielił Mateusz Burczyk.

Hymn przypomina o wartościach, jakim służą policjanci. Policyjna służba wymaga bowiem wyjątkowych predyspozycji i gotowości na poświęcenie. Najważniejsze idee znajdują się w rocie ślubowania. Każdy funkcjonariusz ślubuje służyć wiernie narodowi, chronić porządek prawny ustanowiony konstytucją, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia, honoru, godności każdego człowieka i dobrego imienia służby. To o tych wartościach traktuje hymn. Pojawia się w nim również postać św. Michała Archanioła - patrona Policji w Polsce, ale też na świecie.

W tym roku mija 30 lat od powołania współczesnej Policji. W tym czasie, 11 podkarpackich funkcjonariuszy straciło życie w związku ze służbą. Prezentując ten hymn w Święto Policji, chcemy przypomnieć o ofiarności policjantów na co dzień, Chcemy uhonorować zwłaszcza tych, którzy oddali swoje życie w służbie, ale też przypomnieć nam samym, jacy powinniśmy być i czego oczekuje od nas społeczeństwo.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 6.52 MB)