Informacyjny Serwis Policyjny

Informacyjny Serwis Policyjny

WOJEWÓDZKIE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI W BIAŁYMSTOKU

Zamieszczony Data publikacji 20.07.2020
W blisko 3 tysięcznym garnizonie podlaskim odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Dzisiejszy dzień był okazją, by podziękować funkcjonariuszom i pracownikom Policji za ich służbę i zaangażowanie. Za trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu policjanci odebrali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Robert Szewc, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Tomasz Szeweluk Sekretarz Województwa Podlaskiego pogratulowali wyróżnień i awansów oraz złożyli życzenia wszystkim funkcjonariuszom.

W ramach tegorocznych obchodów Święta Policji Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Robert Szewc, w asyście swoich zastępców, dzisiaj rano oddał hołd i złożył wiązankę pod tablicą upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych w obronie wolności i suwerenności ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodlegości, a także przed tablicą w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP ziemi podlaskiej, jeńcom wojennym obozu w Ostaszkowie.

Następnie, w Parafii pw. św. Sofii Mądrości Bożej Hagia Sofia w Białymstoku oraz Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie zostały odprawione nabożeństwa w intencji funkcjonariuszy. Celebrowali je prawosławny kapelan Policji ksiądz Anatol Konach oraz ksiądz biskup Henryk Ciereszko.

Następnie uroczystości przeniosły się do budynku KWP. Dzisiejsza  zbiórka rozpoczęła się złożeniem meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Białymstoku inspektorowi Robertowi Szewcowi przez dowódcę uroczystości. 

W dzisiejszym wydarzeniu udział wzięli: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Tomasz Szeweluk Sekretarz Województwa Podlaskiego, kadra kierownicza KWP w Białymstoku, komendanci miejscy oraz powiatowi podlaskiego garnizonu, a także reprezentanci związków zawodowych oraz kapelani Policji.

Po przywitaniu zaproszonych gości, głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Robert Szewc, który podziękował funkcjonariuszom za odpowiedzialną i rzetelną służbę i pracę: "... Życzę Wam wszystkim, aby praca w Policji była nieustannym wyzwaniem, szlachetną przygodą naznaczoną poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Odczuwam wielką satysfakcję mogąc wspólnie z Wami służyć na rzecz mieszkańców Podlasia. Widząc Wasze zaangażowanie, Wasz trud i poświęcenie w codziennej służbie i pracy mam powody do dumy. Za to wszystko Wam dzisiaj dziekuję...".

Tradycyjnie, podczas dzisiejszego święta wręczono medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie podlaskim nominacje na wyższe stopnie otrzymało 1097 funkcjonariuszy.

Jako pierwszy, akt mianowania na stopień inspektora Policji odebrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w  Białymstoku młodszy inspektor Jacek Kumpiałowski.

Z kolei Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku młodszy inspektor Jacek Tarnowski odznaczony został Złotą Odznaką Zasłużony Policjant. Ponadto, z rąk Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa podlaskiego Krzysztofa Wierzbickiego oraz Wiceprzewodniczącego Zarządu podinspektora Wojciecha Chocieja, komendant otrzymał medal 100 lecia Powstania Policji Państwowej.

W korpusie oficerów awansowało - 65 policjantów, w korpusie aspirantów przyznano awanse - 359 policjantom, w korpusie podoficerów - 420, zaś szeregowych - 253. Awanse wręczali Komendant Wojewódzki Policji w  Białymstoku inspektor Robert Szewc oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. 

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - 22 funkcjonariuszy oraz 3 pracowników Policji zostało dziś wyróżnionych Medalami „Za Długoletnią Służbę”. Medal ten jest przyznawany, jako nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, w służbie na rzecz Państwa.

W uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnił Odznaką „Zasłużony Policjant” - 46 funkcjonariuszy podlaskiej Policji. Medalem „Za zasługi dla Policji” odznaczonych zostało 17 osób.

Po wręczeniu odznaczeń odczytany został list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego skierowany do funkcjonariuszy podlaskiego garnizonu Policji: „...Z okazji dzisiejszego święta składam Policjantkom i Policjantom oraz Pracownikom Cywilnym garnizonu podlaskiego wyrazy najwyższego szacunku. Dziękuję za codzienny trud i gotowość do najwyższych poświęceń. To dzięki Wam Policja cieszy się tak dużym zaufaniem społecznym. Życzę satysfakcji wynikającej z codziennej służby oraz realizacji planów zawodowych i prywatnych".

Za nieustającą gotowość do działania w tych trudnych okolicznościach podziękował policjantom Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk. W liście skierowanym do funkcjonariuszy podlaskiego garnizonu Komendant Główny Policji napisał: „…W tym wyjątkowym dniu, w imieniu własnym oraz całego kierownictwa Polskiej Policji, serdecznie gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym. Koleżanki i Koledzy, przyjmijcie dzisiejsze wyróżnienia jako dowód najwyższego uznania i podziękowania za Wasz ogromny profesjonalizm i sumienność. Niech będą one źródłem satysfakcji oraz przyniosą poczucie dobrze spełnionego obowiązku...”.

 

 

 • Kadra Kierownicza KWP w Białymstoku składa kwiaty pod tablicą w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP ziemi podlaskiej, jeńcom wojennym obozu w Ostaszkowie.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wita się ze sztandarem
 • Kadra Kierownicza podlaskiej Policji oraz poczet sztandarowy w Parafii pw. św. Sofii Mądrości Bożej Hagia Sofia w Białymstoku
 • Kadra kierownicza podlaskiej Policji oraz policjanci w Parafii pw. św. Sofii Mądrości Bożej Hagia Sofia w Białymstoku
 • odprowadzenie sztandaru
 • poczet sztandarowy wprowadza sztandar; w nawach bocznych Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie stoją policjanci
 • policjanci z pocztu sztandarowego oddają honor szablą
 • na pierwszym planie, w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie, kara kierownicza podlaskiej Policji
 • Nabożeństwo w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie; Odprawiają księża, w tym ksiądz biskup Henryk Ciereszko oraz kapelan ks Leon Grygorczyk;
 • Kapelan podlaskiej Policji ks Leon Grygorczyk, wspólnie z kadrą kierowniczą podlaskiej Policji, stoją przed ołtarzem
 • poczet sztandarowy i kompania reprezentacyjna stoją w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie; w tle ołtarz; w nawie bocznej stoją m.in. policjanci
 • Dowódca uroczystości składa meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Białymstoku
 • Kadra kierownicza podlaskiej Policji z Wojewodą stoi na tle flagi Polski i Unii Europejskiej
 • Przemówienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku
 • Przemówienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku
 • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku młodszy inspektor Jacek Tarnowski odznaczony został Złotą Odznaką Zasłużony Policjant przez Wojewodę Bohdana Paszkowskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku inspektora Roberta Szewca.
 • Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa podlaskiego Krzysztof Wierzbicki oraz Wiceprzewodniczący Zarządu podinspektor Wojciech Chociej wręcza młodszemu inspektorowi Jackowi Tarnowskiemu medal 100 lecia Powstania Policji Państwowej.
 • Akt mianowania na stopień inspektora Policji odebrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku młodszy inspektor Jacek Kumpiałowski
 • Policjanci z garnizonu podlaskiego stoją na uroczystej zbiórce
 • Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wręcza akt mianowania
 • Wojewoda gratuluje awansu
 • Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wręcza akt mianowania
 • Wojewoda Bohdan Paszkowski przemawia.
 • Przemówienie Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa podlaskiego Krzysztofa Wierzbickiego
 • Pożegnanie ze sztandarem
 • Dowódca Uroczystości melduje o zakończeniu uroczystości.
 
powrót
drukuj