Pamiętamy!

Data publikacji: 28.06.2024

Nasz Kolega sierżant Jarosław Wasążnik zginął 31 lat temu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

SIERŻANT JAROSŁAWSIERŻANT WASĄŻNIK JAROSŁAW WASĄŻNIK
ur. 1969 r. - zm. 1993 r.
Policjant Komendy Rejonowej Policji w Otwocku woj. warszawskie

Służbę w Policji pełnił od 16 października 1991 r., od stanowiska aplikanta. Od 1 sierpnia 1992 r., był policjantem plutonu pogotowia policyjnego i patrolowania Komendy Rejonowej Policji w Otwocku.

W dniu 28 czerwca 1993 r., w Otwocku załoga radiowozu, w skład której wchodził st. post. Jarosław Wasążnik, została powiadomiona przez przechodnia, że jedną z ulic biegnie mężczyzna, który trzyma w dłoni broń palną. Załoga ta natychmiast udała się we wskazany rejon. Policjanci dojechali do miejsca, w którym znajdował się uzbrojony mężczyzna. Starszy posterunkowy Jarosław Wasążnik wysiadł z radiowozu z zamiarem jego zatrzymania. Wysiadając wyjął broń służbową. Gdy wymierzył ją w kierunku mężczyzny i wezwał go do zatrzymania okrzykiem "stój, policja", sięgnął on po broń, którą posiadał przy sobie i oddał z niej trzy strzały do starszego posterunkowego Wasążnika, dwukrotnie raniąc go w klatkę piersiową i w rękę. Pomimo odniesionych ran policjant zdołał użyć broni służbowej. Ranił również mężczyznę, który okazał się sprawcą zabójstwa kobiety w jednym z mieszkań Otwocka.

Starszy posterunkowy Jarosław Wasążnik zmarł na miejscu zdarzenia. Ranny został w nim również drugi policjant z patrolu, któremu skuteczną interwencję uniemożliwiło zacięcie się pistoletu.

Starszy posterunkowy Jarosław Wasążnik odznaczony został pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Awansowany pośmiertnie na stopień sierżanta.

(KGP/js)