Podsumowanie projektu "Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju" - relacja z konferencji

Data publikacji: 06.02.2020

Właśnie podsumowany został projekt, którego współałtorem i pomysłodawcą był Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł.insp. Krzysztof Kazek. Podczas sesji popularno-naukowej mającej miejsce w chorzowskiej szkole dokonano syntezy najważniejszych wydarzeń związanych z wyzwoleniem Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz - Birkenau. Zaprezentowano fotorelację z Biegu Pamięci, którym to uroczyście upamiętniono Marsz Śmierci z 1945 r.

Sesja popularno-naukowa odbyła się 4 lutego br. w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Stanowiła ona drugą część projektu upamiętniającego wydarzenia z 1945 roku, mających miejsce na terenach obecnego województwa śląskiego. Pojawiło się wielu wyjątkowych gości, w tym dr Piotr Hojka z Muzeum Wodzisław Śląski, dr Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Kamil Reichel z Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau oraz Mirosław Domin z Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem, którzy wygłosili referaty związane z tematyką 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Najważniejszym celem było przybliżenie wiedzy dotyczącej czasów tej okrutnej zbrodni.

Obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów, reprezentacje szkół biorącyh udział w projekcie, przedstawiciele hufców harcerskich i policjanci śląskiego garnizonu. Wyjątkowo ważnym i niesamowicie wzruszającym punktem konferencji okazało się spotkanie z żywym świadkiem historii - panem Ryszardem Machulikiem, który urodził się w KL Auschwitz. Jego opowieści o tamtych czasach stały się niezwykle ważną, kolejną już lekcją historii - nie tylko dla obecnych tam uczniów. 

Wyświetlona została fotorelacja z Biegu Pamięciu, który miał miejsce w minionym tygodniu. Przedstawiono przygotowany przez uczniów chorzowskiej szkoły film o tragicznym styczniu 1945 roku w Borowej Wsi. Ostatnim elementem wtorkowego spotkania było wręczenie podziękowań organizatorom projektu, między innymi, Pełnomocnikowi Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, mł.insp. Krzysztofowi Kazkowi, który w bardzo dużym stopniu zaangażował się w realizację przedsięwzięcia.

O pierwszej części projektu pisaliśmy w artykule pt. "Pobiegli dla upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci na trasie Oświęcim - Gliwice".

(KWP w Katowicach/js)