Od lat ratuje życie oddając cząstkę siebie. Kolejne wyróżnienie dla policyjnego dawcy krwi

Data publikacji: 20.01.2020

Aspirant sztabowy Maciej Matuszewski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze został wyróżniony odznaką „Honorowy dawca krwi zasłużony dla zdrowia narodu”. Od lat ratuje życie. Oddał ponad 21 litrów krwi.

Maciej Matuszewski, został dawcą zaraz po wstąpieniu do Policji. Kontynuuje w ten sposób dzieło swego ojca, emerytowanego policjanta Jacka Matuszewskiego, który także przez wiele lat honorowo oddawał krew. Nie przypisuje sobie jednak wielkich zasług mówiąc, że lubi pomagać ludziom jako policjant i jako honorowy dawca. Wie, że krwi nie można wyprodukować, dlatego chętnie dzieli się nią z potrzebującymi. Żona Karolina wspiera Macieja Matuszewskiego i jest dumna z jego osiągnięć – wielokrotnie towarzyszy mu na uroczystościach organizowanych dla honorowych dawców krwi, podobnie było w miniony wtorek.

Odznakę „Honorowy dawca krwi zasłużony dla zdrowia narodu” nadaje Minister Zdrowia. Z wnioskiem o wyróżnienie Macieja Matuszewskiego wystąpiła Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, pani Monika Fabisz – Kołodzińska. We wtorek w zielonogórskiej Palmiarni odbyła się uroczystość na której ponad 100 honorowym dawcom z naszego regionu wręczono odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” za oddanie ponad 20 litrów krwi lub jej składników.

Wielu zielonogórskich policjantów oddaje honorowo krew. Przy zielonogórskiej komendzie od wielu lat działa Klub Honorowych Dawców Krwi zrzeszający obecnie 25 członków. Policjanci rejestrują się również w bazach dawców szpiku kostnego. Jeden z zielonogórskich policjantów w 2014 roku podarował swój szpik chorej na białaczkę kobiecie z Finlandii.

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze