Za ofiarność i odwagę w obronie życia i mienia

Data publikacji: 10.01.2020

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odznaczył zasłużonych w ratowaniu życia ludzkiego. Wśród uhonorowanych znalazł się funkcjonariusz Centrum Szkolenia Policji mł. asp. Konrad Kowalczyk, który uratował z płonącego domu 87-letniego mężczyznę.

Mł. asp. Konrad Kowalczyk pełni służbę w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, jako dyżurny jednostki. 25 listopada 2018 roku na terenie gminy Nieborów uratował z płonącego domu starszego mężczyznę. Wówczas przebywał tam u swojej rodziny. Kiedy dowiedział się o zdarzeniu, natychmiast pospieszył z pomocą. Bez chwili wahania pobiegł na miejsce pożaru, wskoczył do środka przez okno i wyciągnął siedzącego na łóżku staruszka na parapet okna. Sąsiedzi bezpiecznie wyciągnęli mężczyznę na zewnątrz. Następnie funkcjonariusz przy użyciu gaśnicy samochodowej, ugasił pożar pomieszczenia. Mieszkający samotnie 87-latek z licznymi oparzeniami został przewieziony do szpitala. Błyskawiczna reakcja policjanta pozwoliła uniknąć tragedii.

8 stycznia br. mł. asp. Konrad Kowalczyk otrzymał z rąk Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy medal za Ofiarność i Odwagę. Policjantowi w tym uroczystym dniu towarzyszyła jego najbliższa rodzina.

(CSP Legionowo/js)