Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

Data publikacji: 18.11.2019

W Sosnowcu przy katedrze Wniebowzięcia NMP odbyła się uroczystość związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy świętej, której przewodniczył JE ks.bp Grzegorz Kaszak, na placu katedralnym odbył się uroczysty apel pamięci. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik, Zastępca Prokuratora Generalnego Bogdan Święczkowski, Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk, a także duchowieństwo, parlamentarzyści i samorządowcy.

Gospodarzami uroczystości byli: Biskup Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp.dr Krzysztof Justyński oraz Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz 10.30 uroczystą mszą świętą w Bazylice katedralnej PW Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Następnie na placu katedralnym, pod odsłoniętym i poświęconym w ubiegłym roku pomnikiem, odbył się uroczysty apel.

W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Sprawiedliwości dr Michał Wójcik, Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz szefowie służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy na czele z Prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, duchowieństwo, policjanci oraz przedstawiciele instytucji państwowych. 

Przybyli wysłuchali wystąpień gości, uroczystego apelu pamięci, oddana została również salwa honorowa, a goście złożyli pod pomnikiem okolicznościowe wieńce i wiązanki. Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowego medalu na 100-lecie Policji JE ks.bp Grzegorzowi Kaszakowi. Uroczystą oprawę zapewniła kompania honorowa i orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Pomnik przy którym odbyły się uroczystości, powstał w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym samym funkcjonariusze chcieli oddać hołd mundurowym i urzędnikom Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko tym, którzy zginęli w walce o niepodległość, ale także tym, którzy poświęcili życie wiernej służbie państwowej. Pomnik zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj. Na monumencie znajduje się napis:

 "W 100 rocznicę odzyskania niepodległości funkcjonariuszom służb mundurowych,urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu, na wieczną chwałę, pamięć i cześć."