Pamięci poległych policjantów

Data publikacji: 31.10.2019

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem i insp. Tomaszem Szymańskim w imieniu wszystkich policjantów i pracowników Policji złożyli wieńce przed obeliskiem „Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska” oraz przed Tablicą Pamięci w siedzibie KGP. To wyraz hołdu wszystkim poległym policjantom, złożony z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

Pamięć o tych, którzy w służbie ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę życia, jest żywa. Przed obeliskiem „Poległym Policjantom — Rzeczpospolita Polska”, gdzie złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje oraz przed Tablicą Pamięci w siedzibie KGP, na której znajdują się nazwiska poległych w służbie policjantów, stanęły posterunki honorowe wystawione przez Kompanię Reprezentacyjną Oddziałów Prewencji Policji.

Założona została Księga pamięci, gdzie znajdują się nazwiska poległych policjantów. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tych, którzy w obronie innych oddali własne życie.

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci – pisała Wisława Szymborska. Pamiętamy!

(BKS KGP, zdj. Grzegorz Utnik)