Trwają XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Data publikacji: 10.10.2019

Zabezpieczanie banknotów ujawnionych w nielegalnej drukarni, prowadzenie oględzin na miejscu ujawnienia laboratorium do wytwarzania narkotyków syntetycznych, czy oględziny miejsca użycia broni palnej to tylko niektóre z praktycznych symulacji zdarzeń, jakie odbywają się w Janowie Lubelskim z udziałem policyjnych techników kryminalistyki. Od poniedziałku około 180 techników z kilku garnizonów Policji uczestniczy w XVIII Regionalnych Warsztatach Kryminalistycznych, podczas których uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i doskonalą swoje umiejętności.

W Janowie Lubelskim trwają od poniedziałku XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne. W szkoleniu, których gospodarzem jest Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Lublinie bierze udział łącznie około 180 osób: ponad 100 techników kryminalistyki z lubelskiego garnizonu policji, technicy z województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego i Komendy Stołecznej Policji, przedstawiciel Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a także technicy ze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej. Po raz pierwszy w warsztatach uczestniczą również przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej. Cały cykl szkoleniowy podzielony jest na dwa etapy. W każdym z nich udział bierze około 90 uczestników. Wykładowcami prowadzącymi zajęcia są głównie biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie.

Tematyka tegorocznych warsztatów jest bardzo szeroka, obejmuje zagadnienia z dziedziny mechanoskopii, badań dokumentów, czy chemii. Podczas zainscenizowanych zdarzeń, technicy sprawdzają swoje umiejętności w zadaniach takich jak: oględziny miejsca wypadku drogowego i pojazdu, prowadzenie oględzin na miejscu ujawnienia laboratorium do wytwarzania narkotyków syntetycznych, oględziny miejsca użycia broni palnej czy zabezpieczanie banknotów ujawnionych w nielegalnej drukarni. Technicy doskonalą się również w zabezpieczaniu i wykorzystaniu śladów stanowiących przedmiot badań informatycznych.

W warsztatach biorą także udział naczelnicy laboratoriów kryminalistycznych KWP w Krakowie, Rzeszowie i Białegostoku oraz KWP w Lublinie (jako gospodarze). W środę uczestników szkolenia odwiedził I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Jerzy Czebreszuk, który sprawuje nadzór nad służbą kryminalną w lubelskim garnizonie Policji.

Warsztaty kryminalistyczne organizowane są każdego roku. To bardzo dobra okazja do tego, aby wymieniać się doświadczeniami i doskonalić umiejętności. Na co dzień technicy pracują na miejscu tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których są ofiary, prowadzą czynności na miejscu najpoważniejszych przestępstw. Biorą udział w sekcjach zwłok i eksperymentach procesowych pozwalających odtworzyć szczegółowo przebieg zdarzenia. Technicy niejednokrotnie pracują w trudnych warunkach, zarówno za dnia, jak i w nocy, w pomieszczeniach, a także w terenie otwartym, w zmiennych warunkach pogodowych. Ich praca, często nawet kilkunastogodzinna wymaga skupienia, uwagi, ostrożności, dokładności, a także umiejętności przewidywania i wyobraźni. Śladów pozostawianych na miejscu zdarzenia może być wiele. Rolą technika jest zatem jak najlepsze ich zabezpieczenie, by stanowiły cenny materiał dowodowy pozwalający na zidentyfikowanie sprawcy.

Zarówno technicy kryminalistyki, jak i policjanci laboratoriów kryminalistycznych to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Ich ogromna wiedza i doświadczenie połączone z pracą na zaawansowanych technologicznie urządzeniach i wykorzystywanych w kryminalistyce metodach laboratoryjnych przekłada się na wykrywczy sukces. To dzięki ich żmudnej i bardzo drobiazgowej pracy udaje się dotrzeć do sprawców przestępstw nawet sprzed wielu lat.

XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne potrwają do soboty. Po zakończeniu części praktycznej nastąpi podsumowanie i wymiana doświadczeń.

(KWP w Lublinie/js)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.26 MB)