Komiks „Rabusie dyliżansów” na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Data publikacji: 02.10.2019

Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi była doskonałą okazją do zaprezentowania wydanego przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji komiksu pt. „Rabusie dyliżansów”.

28 września 2019 r. w Hali Expo w Łodzi na policyjnym stoisku promocyjnym, przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, prezentowany był komiks wydany przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Na zaproszenie organizatorów udział w przedsięwzięciu wzięli autorzy z Komendy Głównej Policji. Biuro Komunikacji Społecznej KGP reprezentowane było przez naczelnik Wydziału Promocji Policji BKS KGP mł. insp. Monikę Florczuk i pracowników wydziału.

Przy tworzeniu scenariusza komiksu wsparciem merytorycznym dla BKS KGP był Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski. Przekazane przez niego materiały o Policji Państwowej okręgu łódzkiego sprawiły, że zawarte w komiksie treści są autentyczne i zgodne z faktami historycznymi.

Policyjne stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Odwiedził je też I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Tomasz Olczyk. Każdy z uczestników festiwalu miał wyjątkową okazję zdobyć autografy rysownika i scenarzysty komiksu, którzy na zlecenie KGP przygotowali wydanie. Swoje podpisy składali Wojtek „CIHY” Cichoń oraz Artur Grzenda. Podziwiać można było także historyczne mundury policyjne noszone przez członków grupy rekonstrukcyjnej oraz uzyskać informacje o doborze do Policji.

O KOMIKSIE

Biuro Komunikacji Społecznej KGP od 2014 roku wydaje serię komiksów edukacyjno-profilaktycznych o charakterze sensacyjnym dla dzieci i młodzieży, w których popularyzowane są bezpieczne zachowania i wiedza o Policji.

Kolejny, szósty z serii, komiks nosi tytuł „Rabusie dyliżansów”. Przygoda zaczyna się od pikniku zorganizowanego z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w Warszawie. Tam bohaterowie komiksu mogą przyjrzeć się sprzętowi będącemu na wyposażeniu Policji, m.in. obejrzeli z bliska najnowocześniejszy śmigłowiec typu Black Hawk. Dowiadują się także o ogłoszonym przez Komendanta Głównego Policji konkursie dla dzieci na najciekawszą pracę związaną z historią Policji Państwowej.

Zaangażowani w poszukiwanie tematu na pracę konkursową mali bohaterowie zawitali do Łodzi, która w historii Policji Państwowej zajmuje szczególne miejsce. W przedwojennej Polsce był to drugi, zaraz po Warszawie, najważniejszy okręg w państwie.

Dzięki niesamowitym opowieściom kom. Jarka Murka, wyobraźnia dziecięca przeniosła trójkę małych przyjaciół do 1928 roku. Leżąca w geograficznym centrum kraju Łódź była w owym czasie bardzo ważnym i nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym, w którym funkcjonowało wiele fabryk. Produkowane w nich wyroby od lat eksportowano m.in. do Rosji i Chin. Rozwijający się handel wymusił również powstanie doskonałego połączenia kolejowego z Warszawą. Z tego też powodu zapewnienie bezpieczeństwa w tym regionie było jednym z priorytetów powstałej 24 lipca 1919 roku Policji Państwowej.

(Biuro Komunikacji Społecznej KGP, fot. BKS KGP, Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi)