Agrykola pełna sportowych emocji podczas pikniku rodzinnego zorganizowanego z okazji 100. rocznicy powstania Policji państwowej.

Data publikacji: 02.08.2019

W dniach od 21 do 27 lipca 2019 roku w Polsce przebywała delegacja USA składająca się z policjantów miasta Nowy Jork, którym towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia im. gen. Puławskiego.

Pierwszym miastem, które goście odwiedzili i zachwycali się  jego pięknem architektury oraz bogatą kulturą był Kraków. Następnie 23 lipca 2019 roku delegacja  przybyła do Warszawy na uroczystości związane z 100. rocznicą powstania polskiej Policji. 24 lipca 2019 roku zaproszeni goście z USA wzięli udział w centralnych obchodach Święta Policji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Sportowe emocje i piknik rodzinny dla mieszkańców Warszawy to już wieloletnia tradycja obchodów Święta Policji, której towarzyszą mecze piłki nożnej kobiet i mężczyzn. W tym szczególnym dla polskiej Policji roku jubileuszowym mecz towarzyski został rozegrany w sobotę, 27 lipca 2019 roku z amerykańskimi policjantami na stadionie Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” przy ul. Myśliwieckiej. Na czele polskiej drużyny z opaską kapitana stanął Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, co jeszcze bardziej mobilizowało naszą drużynę.

Przed sportowym zmaganiem mężczyzn na trawę wybiegły kobiety - reprezentujące Wojsko Polskie i Policję. Nasza drużyna zmierzyła się w tym roku z Reprezentacją Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkanie od pierwszych do ostatnich minut  cechowało charakterystyczną dla pań olbrzymią wolą walki. Jednak policyjny zespół kobiet był w tym dniu nie do zatrzymania i koleżanki z Wojska musiały uznać wyższość sportową naszego teamu. Zwycięstwo 4:0 polskich Policjantek nad silną reprezentacją Wojska Polskiego można uznać za dużą niespodziankę i ogromny powód do dumy. Bramki dla naszego zespołu zdobyły odpowiednio: Paulina Magulska dwie bramki oraz Malwina Mazur i Karolina Wasilkiewicz po jednej bramce.

Dodatkowych emocji przed meczem mężczyzn dostarczył legendarny polski zapaśnik Andrzej Supron, który wykonał dwa piękne utwory wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną  polskiej Policji. Ku zaskoczeniu wielu uczestników medalista olimpijski i mistrz świata zadziwił dodatkowym talentem artystycznym.Ogromnym wyróżnieniem i podniesieniem rangi przedmiotowego pikniku było przybycie Ambasador USA  w Polsce, Pani Georgette Mosbacher, która osobiście skierowała kilka słów do obu drużyn.

Po krótkich występach artystycznych i przemówieniach odegrany został hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Mazurek Dąbrowskiego, następnie gwizdek sędziego rozpoczął historyczny mecz. Reprezentacja Polskiej Policji przeciwko Reprezentacji Policji Miasta Nowy Jork od pierwszej minuty dostarczyła kibicom niesamowitych emocji. Podopieczni selekcjonera Andrzeja Kuczyńskiego, zmotywowani obecnością w składzie Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, od samego początku narzucili swój styl gry, starając się jak najszybciej strzelić bramkę. Szczególną aktywnością wykazywali się nasi skrzydłowi, którzy w pierwszej połowie raz po raz atakowali bramkę przeciwników i po ich wrzutkach w pole karne padły dwie pierwsze  bramki dla biało- czerwonych. Kolejna bramka zdobyta została po bardzo ładnej indywidualnej akcji Krzysztofa Stachlewskiego i do szatni po pierwszej połowie nasza drużyna schodziła z wynikiem 3:0. W drugiej Polowie selekcjoner Andrzej Kuczyński dokonał kilku zmian, i wpuścił na boisko także rezerwowych zawodników.

Amerykanie od początku drugiej połowy ruszyli do huraganowych ataków, które ze spokojem odpierała nasza defensywa. Jednak chwilę dekoncentracji linii defensywnej drużyny polskiej Policji wykorzystała ekipa przeciwników i w końcówce meczu atomowym strzałem z około 25 metra w samo okienko polskiej bramki popisał się amerykański napastnik Diego Martinez grający z numerem 20 strzelając przepiękną bramkę na 1:4. Za ten strzał nazwany uderzeniem na miarę „Bramki Stadiony Świata” amerykański piłkarz został nagrodzony przez licznie zgromadzonych kibiców gromkimi brawami. Nasi zawodnicy przy dużym udziale kapitana Jarosława Szymczyka,  natychmiast odpowiedzieli przeciwnikom strzelając czwartą bramkę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1, mimo wielu sytuacji podbramkowych, zarówno po stronie polskiej jak i amerykańskiej. Strzelcy bramek dla biało – czerwonych: Rafał Gnap dwie bramki, Krzysztof Stachlewski i Marcin Składowski po jednej bramce.

Po ostatnim gwizdku uczestnicy meczu pogratulowali sobie twardej i obfitującej w dużo wspaniałych akcji, pięknych strzałów i efektownych parad bramkarzy gry. Po krótkiej sesji zdjęciowej Komendant Główny Policji wraz z selekcjonerem reprezentacji polskiej Policji Andrzejem Kuczyńskim w podziękowaniu za godne reprezentowanie Policji z orzełkiem na piersi w kraju i zagranicą wręczył byłemu reprezentantowi kadry Policji Jarosławowi Torbiczowi pamiątkową koszulkę  reprezentacji Polski z numerem 11. Z takim właśnie numerem w przeszłości występował nasz bramkostrzelny zawodnik.

Po tym symbolicznym geście przyszedł czas na ceremonię wręczania medali i pamiątkowych pater oraz statuetek. Wyróżnienia indywidualne i zespołowe wręczył osobiście Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk przy asyście Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, przedstawiciela Polskiego Związku Piłki Nożnej Dyrektora Sportowego Stefana Majewskiego, byłego trenera obecnie komentatora sportowego Andrzeja Strejlaua, byłego zapaśnika Andrzeja Suprona oraz Andrzeja Kuczyńskiego koordynatora Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo – rekreacyjnych w Policji.

Wzorem lat ubiegłych Patronat honorowy nad rozgrywkami piłkarskimi objął Prezes Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej - Zbigniew Boniek

Pięknym gestem naszych gości w trakcie pikniku było wręczenie na ręce Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, Pani Ireny Zając przez Przewodnicząą Stowarzyszenia im. gen. Pułaskiego, sierż. Donnę Zabo z Policji miasta Nowy Jork środków zebranych na cele statutowe Fundacji. Była to chwila pełna wymownych słów oraz wzruszenia dla wszystkich zgromadzonych osób.

Na zakończenie, podsumowując wielkie sportowe emocje, na stadionie pojawiła się „smaczna” niespodzianka - ogromny  tort, przedstawiający płytę boiska i zawodników w barwach polskich i amerykańskich.

Wielkie słowa uznania należą się dla Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Zarządowi Głównemu NSZZ Policjantów oraz podmiotom od lat wspierającym działania Stowarzyszenia SGW IPA o charakterze sportowym, rekreacyjnym i charytatywnym. Szczególne podziękowania kierujemy do Partnerów SGW IPA i ZG NSZZP : Polski Związek Piłki Nożnej, Ekstraklasa S.A., Totalizator Sportowy, PKN ORLEN, Fundacja LOTTO, Ceramika Paradyż, Fundacja LOTOS, PZU S.A., PGE, AMK Group, DSF, Skoda Auto WIMAR, Gastro Magic, British Buldog Pub, PPH Parys, Coca – Cola HBC Polska, Pako Lorente, Gerda, OSHI, Stec Rally Auto Moto Sport Poland, Solid Security, Assey, Word Media.

 

KGP

Film Mecz towarzyski Polska Policja - Policja Nowego Jorku

Pobierz plik Mecz towarzyski Polska Policja - Policja Nowego Jorku (format mp4 - rozmiar 39.74 MB)