Uroczysta Msza Święta w intencji poległych na służbie policjantów

Data publikacji: 23.07.2019

Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie uczczono pamięć poległych funkcjonariuszy Policji. W liturgii koncelebrowanej przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz jego zastępcy nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Kamil Bracha, a także rodziny poległych na służbie funkcjonariuszy Policji.

Obecni byli także komendanci wojewódzcy Policji, komendanci szkół, kierownictwo KGP, funkcjonariusze i pracownicy Policji, przedstawiciele związków zawodowych, fundacji i stowarzyszeń działających przy Policji oraz zaproszeni goście, którzy przybyli by towarzyszyć rodzinom i uczcić pamięć poległych funkcjonariuszy.

Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, współkoncelebrantami byli m.in. policyjni kapelani.

Po liturgii słowa kazanie wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, który powiedział: - Dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi. Jednak w tym cierpieniu nie pozostajecie sami. Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad 20 lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Główna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę.

Pod koniec Mszy św. bp gen. bryg. Józef Guzdek  podziękował za chwilę wspólnej refleksji, modlitwy oraz za składany każdego dnia przez polskich policjantów dar bezpieczeństwa.

Uroczysty charakter liturgii podkreślił występ sygnalistów Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Wartę honorową przed ołtarzem pełnił poczet sztandarowy.

W imieniu policjantów za sprawowaną Mszę św., obecność i opiekę duszpasterską podziękował gen. insp. Jarosław Szymczyk - Chciałbym podziękować wszystkim księżom kapelanom za każdą chwilę spędzoną wspólnie w modlitwie i za wieczną dobroć, której od was doświadczamy. I za wiarę, bo dzięki temu co robicie dla nas, zdecydowanie łatwiej jest nam wsłuchać się w słowa księdza Twardowskiego, który pisał, że można odejść na zawsze by stale być razem. Wszystkie nasze koleżanki i koledzy, których nazwiska widnieją na tablicy pamięci, jestem przekonany, że będą z nami razem (…) a przede wszystkim będą z tymi, których kochają najbardziej, ze swoimi najbliższymi. Ogromne Bóg Zapłać.

Po zakończeniu Eucharystii Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk został uhonorowany Medalem W Służbie Bogu i Ojczyźnie przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka.
Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Irena Zając, Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło wręczyli statuetki i albumy ks. Marcinowi Janocha i siostrze Stanisławie Mucha za to, że zawsze są cichymi bohaterami wspierającymi wszelkie uroczystości kościelne dla fundacji.

Tegoroczne uroczystości związane z 100. rocznicą powstania Policji Państwowej obchodzone są pod honorowym patronatem Elżbiety Witek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

mw / wsz / foto: K. Chrzanowski BKS KGP