Targi pomocy humanitarnej i rozwojowej „Warsaw Humanitarian Expo”

Data publikacji: 14.06.2019

W dniach 11 – 13 czerwca 2019 roku, na terenie centrum targowo-kongresowego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą, odbyły się międzynarodowe targi pomocy humanitarnej i rozwojowej „Warsaw Humanitarian Expo”. W dniu otwarcia, uczestników i zwiedzających zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Andrzej Duda, który objął targi patronatem honorowym.

W trakcie wydarzenia Policja zaprezentowała swoje zaangażowanie w działalność o charakterze międzynarodowych przedsięwzięć pokojowych i humanitarnych. Funkcjonariusze z Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP – byli uczestnicy misji pokojowych, przedstawili zwiedzającym zarówno historię udziału polskiej Policji w trudnej i wymagającej służbie poza granicami państwa, a także obecny stan naszej kontrybucji na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Zaprezentowano umundurowanie oraz wyposażenie służbowe wykorzystywane w trakcie operacji o charakterze pokojowym, liczne pamiątki i odznaczenia zgromadzone w trakcie pobytów za granicą, a także galerię zdjęć oddającą klimat dnia codziennego w służbie pod auspicjami Unii Europejskiej oraz Narodów Zjednoczonych.

Poza częścią dotyczącą misji zagranicznych przedstawiono nowoczesny sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie, w tym nieoznakowany samochód pościgowy i motocykl wydziałów ruchu drogowego, a także łódź patrolową oraz typowy radiowóz służb prewencji. Przeprowadzono akcję informacyjną dotyczącą naboru do Policji, w tym w zakresie wymagań przewidzianych dla kandydatów oraz możliwości dalszego kształcenia i rozwoju zawodowego. Poza Policją obecni byli przedstawiciele pozostałych służb podległych MSWiA oraz MON, reprezentanci ONZ, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego.

Była to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń, w szczególności związanych z organizacją nowego kontyngentu policyjnego w misji ONZ w Sudanie Południowym. Wystawa dotycząca zaangażowania w misje zagraniczne cieszyła się dużym zainteresowaniem, a wśród zwiedzających ją byli m.in. Podsekretarz Stanu w MSWiA Pani Renata Szczęch, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak i Asystent Sekretarza Generalnego ONZ ds. Łańcuch Dostaw Christian Saunders.

(BMWP KGP)