Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji

Data publikacji: 18.05.2019

Komenda Główna Policji po raz szósty brała udział w Międzynarodowej Nocy Muzeów. W tym roku w Warszawie zaplanowano udział 260 instytucji. Podczas Nocy Muzeów w KGP można było m.in. zobaczyć Salę Generalską, poznać wyposażenie polskiej Policji, posłuchać o historii formacji. Zwiedzających powitał I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

- Szanowni Państwo, witamy serdecznie w progach Komendy Głównej Policji. Przygotowaliśmy z okazji Nocy Muzeów wiele prezentacji i ekspozycji. Będą też mogli państwo posłuchać orkiestry policyjnej. To szczególny czas, kiedy Policja obchodzi 100-lecie istnienia i przy tej okazji miło mi prezentować zarówno nowe umundurowanie jak i nowoczesny sprzęt używany przez funkcjonariuszy. W imieniu Komendanta Głównego Policji gen.insp. Jarosława Szymczyka zapraszam serdecznie do zwiedzania naszej komendy - powiedział nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Komenda Główna Policji brała udział w "Nocy Muzeów" po raz szósty. W ramach Nocy Muzeów możliwe było zwiedzanie obiektu, który na co dzień jest niedostępny dla ogółu społeczeństwa. Można  było zobaczyć m.in. gabinet Komendanta Głównego Policji oraz miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Salę Generalską.

Uzupełnieniem były ekspozycje związane z historią formacji, jak i z codzienną służbą pełnioną współcześnie przez policjantów. W miniony wiek przenieśli zwiedzających funkcjonariusze w umundurowaniu Policji Państwowej II RP.

Podczas Nocy Muzeów w KGP po raz pierwszy w Polsce prezentowane były hełmy Policji Państwowej wz. 25 w wersji dla szeregowych, policji konnej i wyższych oficerów.

Na wystawie można było ponadto zobaczyć wiele unikatowych eksponatów z wyposażenia i umundurowania oraz uzbrojenia Policji w dwudziestoleciu międzywojennym, a także rzadko spotykane medale i odznaczenia.

Grupa zrzesza rekonstruktorów i pasjonatów historii z całej Polski, m.in. Białegostoku, Lublina, Parczewa i Radomia. W ich szeregach są zarówno byli funkcjonariusze formacji mundurowych, jak i pozostający w służbie czynnej.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Posterunek w Radomiu założona została w 2016 roku i prezentuje umundurowanie oraz wyposażenie funkcjonariuszy II RZECZYPOSPOLITEJ. Członkowie grupy należący również do Warszawskiego Stowarzyszenia Rodziny Policyjnej 1939 obecnie zakładają własne STOWARZYSZENIE GRUP REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ POLICJI II RZECZYPOSPOLITEJ. Grupa łączy w swoich szeregach pasjonatów historii Policji z okresu 1919 - 1939. Niektórzy z nich zaczynali odtwarzanie sylwetek policjantów państwowych już w 2006 roku, jednakowoż odtwarzają również inne formacje służb mundurowych aż do współczesności.

Dla zwiedzających zagrała specjalnie Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Ponadto, na parkingu przed gmachem KGP, prezentowano sprzęt używany przez policjantów (radiowozy, posterunek mobilny, samochód pogotowia wypadkowego).

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz wybranego wyposażenia „BOA” - można było zobaczyć m.in. łódź bojową używaną przez antyterrorystów. Ponadto pod okiem funkcjonariuszy z laboratorium kryminalistycznego wykonywano własne odbitki linii papilarnych, tzw. odciski palców. Dzieci uczestniczyły z zabawach w miasteczku ruchu drogowego.

Ważnym, tradycyjnym punktem Nocy Muzeów w KGP było złożenie przez nadinsp. Dariusza Augustyniaka wieńca pod Tablicą Pamięci. Oddano w ten sposób hołd policjantom, którzy - działając w ochronie życia i zdrowia obywateli - zginęli podczas służby.

(ro KGP / foto ro / Jacek Herok / Paweł Ostaszewski BKS KGP )