Dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustami – prewencyjny spot radiowy

Data publikacji: 13.05.2019

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu od wielu lat prowadzą działania profilaktyczne skierowane na edukację społeczną w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Policjanci m.in. wdrażają Program Profilaktyczny „Wzorowy Senior” z myślą o bezpieczeństwo osób starszych.

W ramach realizacji programu nagrany został spot radiowy, będący elementem kampanii społecznej, zawierający ostrzeżenia osób starszych przed oszustami. Spot radiowy został opracowany przy współpracy z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W spocie zagrali zawodowi aktorzy oraz lektor. Podkład muzyczny został opracowany i nagrany przez muzyka Teatru Capitol.

Niestety przestępcy wciąż próbują uśpić czujność seniorów i ich oszukać. W rozmowie telefonicznej często podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają najczęściej wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę.

Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami.

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ!!!

SENIORZE PAMIĘTAJ O 4 ZASADACH BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie,
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj policję.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Opis filmu: spot radiowy Policji przy współpracy z aktorami z teatru przestrzegający seniorów przed oszustami na wnuczka

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.7 MB)

Pliki do pobrania

  • Rozmiar pliku: 15.2 KB
    Lista dialogowa do spotu radiowego