Polsko-litewska współpraca Szkół Policji

Data publikacji: 18.04.2019

Projekty unijne, nowe możliwości rozwoju kooperacji oraz poszerzenie i pogłębienie dotychczasowej współpracy - to tematy rozmów jakie poruszała podczas rozmów delegacja słupskiej Szkoły Policji podczas wizyty w Szkole Policji Litewskiej w Mastaičiai koło Kowna.

Wizyta była efektem zaproszenia skierowanego przez Komendanta Szkoły Algirdasa Kaminskasa. Oficjalna współpraca pomiędzy szkołami trwa od 2011 roku kiedy to w słupskiej Szkole Policji podpisano list intencyjny określający główne kierunki wzajemnej kooperacji, polegającej między innymi na rozwijaniu kontaktów wykładowców i słuchaczy podczas organizowanych szkoleń i konferencji, organizowaniu seminariów, dyskusji i warsztatów, imprez kulturalnych, zawodów sportowych, wymianie materiałów szkoleniowo-metodycznych oraz wymianie doświadczeń zawodowych.

Przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji zapoznali się z infrastrukturą szkoły litewskiej, sposobem prowadzenia zajęć w pomieszczeniach symulacyjnych oraz pojazdami używanymi w trakcie ćwiczeń. W kolejnych dniach delegacja złożyła wizytę w centrum kierowania Policją Litewską w Kownie oraz w siedzibie litewskich antyterrorystów „Aras”
Jednym z ciekawszych punktów programu wizyty był pokaz specjalnego toru samochodowego, na którym policjanci litewscy uczą się prowadzenia pojazdów służbowych w trudnych warunkach.

Głównym efektem wizyty delegacji słupskiej Szkoły Policji jest propozycja kontynuacji i rozszerzenia współpracy z Szkołą Policji Litewskiej o nowe elementy, w tym przedsięwzięcia realizowane w oparciu o wspólne projekty unijne. Na koniec wizyty  polska delegacja przekazała kierownictwu Szkoły Policji Litewskiej w Mastaičiai zaproszenie do złożenia rewizyty w słupskiej Szkole Policji.