„Oddajemy krew na święta” – szlachetna akcja zielonogórskich policjantów

Data publikacji: 03.12.2018

Zielonogórscy policjanci już od dwóch lat przed świętami organizują akcję honorowego oddawania krwi, aby podzielić się tym co najcenniejsze – krwią, która ratuje życie. Do akcji zaprosili także mieszkańców Zielonej Góry, przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb oraz uczniów z Klasy Policyjnej Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. W tym roku, 3 grudnia odbyła się trzecia edycja akcji.

3 grudnia przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze stanął krwiobus czyli specjalny mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym w odpowiednich warunkach wszyscy chętni mogli oddać krew. W akcji wzięli udział policjanci z Komendy Miejskiej i komisariatów w Zielonej Górze, a także komisariatu Policji w Sulechowie. Zwykle w akcjach oddawania krwi biorą udział zarówno osoby robiące to regularnie i mające status Honorowych Dawców Krwi jak i ci, którzy krew oddadzą po raz pierwszy, a także osoby,  które robią to okazyjnie. W tym roku po raz kolejny do akcji włączyli się uczniowie klasy policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.


„Oddajemy krew na święta” to już trzecia edycja przedświątecznego oddawania krwi, a szósta w ogóle akcja zielonogórskich policjantów. Pierwsza akcja przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze została zorganizowana pod koniec września2016 roku, a miała na celu zwrócenie uwagi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zaakcentowanie tego, że policjanci ratują życie nie tylko poprzez codzienną służbę, ale także oddając honorowo krew.

Przy Komendzie Miejskiej Policji działa Klub Honorowych Dawców Krwi. Dzięki zaangażowaniu jego członków w propagowanie idei honorowego krwiodawstwa Klub prężnie działał od początku swojego istnienia i oddał łącznie 116 litrów krwi i z tego tytułu za swoją działalność został uhonorowany Odznaką drugiego stopnia. Do niedawna w klubie było 19 osób. Po ostatnich zbiórkach krwi zorganizowanych przez zielonogórskich policjantów do klubu wstąpiło 6 nowych członków i aktualnie klub zrzesza 25 członków.

 

Opracowała: podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze