Triathlon policyjny, czyli zmagania ludzi z żelaza

Data publikacji: 28.06.2010

Ostra rywalizacja, zacięta walka, ponad 140 zawodników, wiele atrakcji dla kibiców zawodów i wspaniała atmosfera - oto scenariusz X Otwartego międzynarodowego Triathlonu Policyjnego, który odbył się w minioną sobotę nad przepełnionym słońcem Jeziorem Średzkim.

W minioną sobotę okolice Jeziora Średzkiego stały się areną zmagań zawodników oraz świetnej zabawy dla licznie przybyłej publiczności. X Otwarty Międzynarodowy Triathlon Policyjny (OMTP) wpisał się już w historię najważniejszych wydarzeń Środy Wlkp. I tym razem każdy, kto miał chęć zmierzyć się w pływaniu, kolarstwie i w biegu, mógł po zgłoszeniu udziału przybyć nad średzki akwen i wziąć udział w zaciętej rywalizacji.

Nie było łatwo, dystans był olimpijski. Uczestnicy mieli do pokonania 1500 m w wodzie, 40 km na rowerze i 10 km biegu. Najlepsi zmieścili się dwóch godzinach, jednak limitu czasu nie było. Wystarczyły chęci i dotrwanie do końca morderczej walki ze zmęczeniem. Niekiedy zawiodły siły, innym razem sprzęt, jednak niezadowolenie z przegranej rekompensowała niesamowita atmosfera panująca przez cały czas imprezy oraz uścisk sierż. Pyrka. Zadbali o to organizatorzy, min. mł.asp. Jacek Grynia, który jako przewodniczący Terenowego NSZZ Policjantów Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. czuwał nad wszystkim.

Celem dorocznych zmagań mundurowych jest oczywiście próba swych sił w ostrej rywalizacji, ale również pokazanie, że policjanci nie muszą się wyłącznie kojarzyć z surowymi stróżami prawa - mówił mł. asp.Jacek Grynia. Tegoroczna edycja objęta została honorowym patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu i przyciągnęła największą liczbę startujących uczestników w historii imprezy. Nie zabrakło przedstawicieli Ukrainy, Węgier i Anglii. Ostatecznie wszystkie konkurencje ukończyło ogółem 142 zawodników.

W klasyfikacji generalnej Open X OMTP zwyciężył Marek Kuryj z 3 Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych. Drugie miejsce zajął poznaniak Jakub Przymusiński. Wśród kobiet najlepsza okazała się Ewa Bugdoł reprezentująca Straż Miejską w Gliwicach. Zaraz za nią uplasowała się Katarzyna Straszewska z Komisariatu Policji w Luboniu. W ceremonii honorowania zwycięzców udział wzięli Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. mł. insp. Paweł Ludwiczak, Burmistrz Miasta Środa Wlkp.Wojciech Ziętkowski, asp. Jacek Grynia oraz zaproszeni goście Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary, Wiceprzewodniczący Zarządu asp. Lucjan Dudkiewicz i Wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów Komendy Wojewódzkiejw Poznaniu.

Mistrzostwa ludzi z żelaza jak nazywa się triatlonistów, dały sportową bazę dla wypoczynku przybyłych zawodników, zaproszonych gości i niezawodnej publiczności. Kibice nie zawiedli i gorąco dopingowali uczestników zmagań, a później nie omieszkali licznie korzystać z przygotowanych atrakcji. Jak zwykle dużym zainteresowaniem (nie tylko wśród dzieci) cieszył, się policyjny radiowóz, który można było obejrzeć z bliska. Pomyślano też o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Po zawodach odbył się pokaz bezpiecznej jazdy samochodem oraz pokaz wypadku "w pasach" przy działaniu poduszki powietrznej. Przewidziano konkurs z nagrodami, wśród których najcenniejszą był darmowy kurs prawa jazdy. Nie zapomniano też o najmłodszych kibicach triathlonu. Dla nich przygotowano suto zaopatrzony plac zabaw, na którym pociechy pod nadzorem rodziców mogły szaleć do wieczora. Odważniejszym organizatorzy zgotowali niesamowitą niespodziankę. Na średzkim jeziorze można było w bezpiecznych kapokach pływać "bananem" ciągniętym przez motorówkę. Niektórzy byli zdziwieni, że prócz łodzi i sprzętu pływackiego w zbiorniku wodnym co jakiś czas pojawia się wojskowa amfibia. Na zakończenie imprezy wystąpiły zespoły muzyczne "Indianer", Dimitris Zorbas i "Jeden Osiem L" .

Ze szczegółową klasyfikacją wyników zapoznać się można na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Środzie Wlkp. www.sroda.wlkp.pl w zakładce "wyniki zawodów".

(Źródło: KWP Poznań)