Spotkanie Komendanta Głównego Policji z Zastępcą Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Międzynarodowego Marszu Żywych

Data publikacji: 12.10.2018

11 października 2018 roku Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk spotkał się z Panem Aharonem Tamirem, Zastępcą Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Międzynarodowego Marszu Żywych. W spotkaniu uczestniczyła również Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Pani insp. Irmina Gołębiewska.

Podczas spotkania, które odbyło się w Komendzie Głównej Policji, Pan Aharon Tamir wyraził szczególne uznanie za zaangażowanie i wysoki poziom profesjonalizmu polskiej Policji podczas tegorocznego zabezpieczenia wydarzenia, które odbyło się w Oświęcimiu 12 kwietnia br.

W tegorocznym jubileuszowym 30-stym Marszu Żywych w Oświęcimiu udział wzięło ponad 13 000 uczestników z 55 krajów, w tym ocaleni z zagłady byli więźniowie, młodzież żydowska i młodzież polska. W Marszu uczestniczyli także Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin oraz przedstawiciele kierownictwa polskiej Policji.

Uczestnicy wspólnie pokonali trzykilometrową trasę wiodącą spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II – Birkenau. Tam, przy pomniku ofiar obozu, odbyła się główna ceremonia.

Obie strony wyraziły chęć kontynuowania współpracy. Ponadto, Komendant Główny Policji zapewnił o gotowości wsparcia kolejnych edycji Marszu Żywych w celu zagwarantowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa uroczystości. W dalszej części spotkania szef polskiej Policji nawiązał również do potrzeby kultywowania pamięci historii obu narodów poprzez realizację wspólnych inicjatyw, w tym z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

(BMWP KGP)