Policyjni aktorzy na scenie. Spektakl „Służba”

Data publikacji: 24.09.2018

Wielkimi brawami publiczność przyjęła spektakl „Służba”, który został wystawiony przez aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na Posterunku”, w piątek w legionowskim Ratuszu. To historyczno-edukacyjne przedstawienie uświetniło obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane w Centrum Szkolenia Policji.

     Aktorzy przedstawiając niełatwe dzieje policyjnej rodziny pokazali jednocześnie, jaką rolę odgrywała służba w Policji, w tradycji i historii naszego kraju.  Główny bohater – dziadek, wspomina wydarzenia sprzed lat i opowiada swojej wnuczce oraz jej przyjaciołom historię tej formacji. Mówi o rodzinnych tajemnicach, trudnych wyborach, służbie i odpowiedzialności za kraj.

     Widzowie w ciągu kilkudziesięciu minut mogli przeżyć blisko 100 lat historii polskiej Policji – od dnia odzyskania niepodległości, poprzez drugą wojnę światową aż po czasy współczesne.

     Gra aktorska została wzbogacona obrazami i utworami muzycznymi w wykonaniu chóru Komendy Stołecznej Policji. Na scenie wystąpili aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej: Tomasz Hetman w roli dziadka, Marcin Szymański jako ojciec, Wiktoria Makara jako Klara, bliźniaczki Gabriela i Aleksandra Dudzińskie – jako Ola i Miłka. W dniu wystawienia spektaklu jedna z aktorek – Wiktoria Makara obchodziła swoje 13-te urodziny. Jej mina, kiedy usłyszała z widowni gromkie „Sto lat” była bezcenna. Dodatkowo, od przyjaciół z Amatorskiej Sceny Policyjnej otrzymała pyszny tort.

     Projekt został zrealizowany pod kierownictwem insp. dr Iwony Klonowskiej, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z nadkom. Krzysztofem Musielakiem, Dyrektorem Biura Historii i Tradycji Policji KGP. Scenarzystką i reżyserem spektaklu jest Pani Mariola Daszkiewicz - Konopczyńska.

     Po spektaklu insp. Anna Rosół Komendant CSP, w imieniu własnym, a także zaproszonych gości, w szczególności słuchaczy oraz młodzieży klas mundurowych, przekazała słowa podziękowania reżyserowi, aktorom i pozostałym osobom zaangażowanym w  przygotowanie tak ważnego przedsięwzięcia. Następnie wręczyła puchary trzem najlepszym drużynom uczestniczącym w konkursie „Dzieje Policji Państwowej” – z Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy Zespołu Szkół w Wieliszewie, Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach i z Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Do gratulacji dołączył się także Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak, przekazując dodatkowo upominki dla wszystkich uczestników konkursu oraz ucznia, który uzyskał największą liczbę punktów z testu wiedzy. Okazał się nim Krzysztof Mikołajczyk z Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach – serdecznie gratulujemy.

hg

zdj. Mariusz Mazewski/ZSS