Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii

Data publikacji: 12.09.2018

Rozpoczęła się kolejna odsłona projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i Policji holenderskiej pn. „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii”. Podczas kilku kolejnych dni o zagrożeniach związanych z podjęciem pracy za granicą dowiedzą się uczniowie oraz osoby bezrobotne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. W spotkaniach udział wezmą również policjanci, pracownicy urzędów pracy, a także ośrodków pomocy społecznej, mogący w swojej codziennej pracy spotkać się potencjalnymi migrantami zarobkowymi.

Pierwsze w tym roku warsztaty w ramach projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i Policji holenderskiej pn. „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa - praca w Holandii” zrealizowane zostały w czerwcu w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i łódzkim, natomiast spotkania odbyły się w Kartuzach, Chełmnie, Nakle nad Notecią i Zgierzu.

Tym razem w prelekcjach w ramach przedsięwzięcia będą mieli okazję uczestniczyć mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Warsztaty dotrą do Bartoszyc, Olecka, Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego i Ostrołęki. Projekt od momentu powstania w 2014 r. niezmiennie adresowany jest w szczególności do uczniów ostatnich klas szkół średnich, studentów, bezrobotnych oraz osób zainteresowanych pracą za granicą. Ogromnym walorem innowacyjnym realizowanego przedsięwzięcia jest prowadzenie spotkań przez holenderskich praktyków zajmujących się problematyką handlu ludźmi.

Podczas warsztatów poruszane są m. in. zagadnienia dotyczące sytuacji panującej na holenderskim rynku pracy, praw pracowniczych w tym kraju, zagrożeń czyhających na migrantów zarobkowych oraz sankcji prawnych przewidzianych w Holandii za dopuszczenie się przestępstwa handlu ludźmi. Uczestnikom szkoleń wskazywane są instytucje niosące pomoc ofiarom handlu ludźmi oraz omawiane procedury jakie obowiązują policjantów w sytuacji podejrzenia, że mają doczynienia z ofiarą handlu ludźmi. W spotkaniach ze strony holenderskiej biorą udział pani Irena de Ruig – specjalistka do spraw migracji zarobkowej z garnizonu Oost Nederlands oraz pani Petra Casteleijn – specjalistka Wydziału do spraw Handlu Ludźmi z garnizonu Haaglanden. Komendę Główną Policji reprezentuje mł. asp. Szymon Kapusta z Biura Prewencji KGP.

(Biuro Prewencji KGP)