Mistrzostwa kynologiczne rozstrzygnięte

Data publikacji: 08.09.2018

W piątek 7 września zakończyły się w Sułkowicach XVIII Kynologiczne Mistrzostwa Policji. W finale zawodów zmierzyły się wyłonione z każdego województwa i Komendy Stołecznej Policji reprezentacje przewodników psów patrolowo-tropiących. Zawody patronatem objął Komendant Główny Policji.

Mistrzostwa odbywały się w dniach 4 – 7 września br. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, podlegającego pod Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W finale wzięło udział 17 drużyn, które reprezentowały poszczególne garnizony. Poza konkursem, na zasadzie honorowego uczestnictwa, udział wzięła reprezentacja Straży Granicznej.

Podczas czterech dni mistrzostw przewodnicy wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami rywalizowali w takich konkurencjach jak: sprawdzian ogólnego posłuszeństwa psa, pokonywanie przeszkód, tropienie śladów węchowych w terenie, przeszukiwanie wyznaczonego obszaru i sprawdzian z elementów obrończych, czyli pościg bez kagańca. Ponadto przewodnicy rozwiązywali test wiedzy oraz musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Sędzią głównym zawodów był kierownik ZKP w Sułkowicach mł. insp. Marek Hańczuk, a zastępcą sędziego podinsp. Grzegorz Wiorowski, na co dzień zastępca kierownika sułkowickiego zakładu. Po raz pierwszy zdarzyło się, że dwóch zawodników z pierwszej trójki uzyskało identyczną liczbę punktów. O kolejności miał zaważyć wynik konkurencji tropienia śladów ludzkich. Okazało się jednak, że i w pracy węchowej liczba punktów była taka sama. Sędzia główny zadecydował więc, że zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie sumy punktów z konkurencji wykonywanych w tandemie człowiek – pies.

Pierwsze miejsce bezkonkurencyjnie zajął sierż. sztab. Tomasz Kozielecki z psem Edyl, reprezentujący KWP w Bydgoszczy, który uzyskał 453 punkty. Drugie miejsce przypadło asp. Robertowi Bożkowi z psem Haber z KWP w Rzeszowie, który zdobył 437 punktów ( w tym łącznie ze wszystkich konkurencji z psem 375 p). Trzecie miejsce zajął natomiast st. asp. Andrzej Francuz z psem Iną z KWP w Opolu, który zdobył także 437 punktów, ale w konkurencjach z psem zsumowało się ich 352.

Drużynowo pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja KWP w Poznaniu w składzie: asp. sztab. Marek Sot – kierownik drużyny oraz przewodnicy asp. Krzysztof Berek z psem Master i sierż. sztab. Patrycja Wojtas z psem Kostur (868 punktów). Drugie miejsce zajęła drużyna KWP w Krakowie w składzie: kierownik asp. sztab. Paweł Bień oraz asp. sztab. Bartłomiej Łękawa z psem Harnaś i asp. sztab. Wiesław Zagórski z psem Icon (844 punkty). Trzecie lokatę zdobył zespół KWP w Bydgoszczy w składzie: kierownik podkom. Dawid Ludkowski oraz asp. sztab. Marian Auguściński z psem Iskra i sierż. sztab. Tomasz Kozielecki z psem Edyl (839 punktów).

W uroczystości zakończenia mistrzostw wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb oraz władze lokalne. Nagrody zwycięzcom wręczali pełniący obowiązki dyrektora Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor razem z komendant CSP w Legionowie insp. Anną Rosół.

(Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski/ Policja 997)