Oddajemy hołd Lotnikom i pamiętamy o ich czynach

Data publikacji: 28.08.2018

– Piloci odznaczali się właśnie tym, że realizowali swoje marzenia. Odznaczali się siłą charakteru, odznaczali się odwagą. Marzenia i odwaga wzniosły ich wysoko – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości odsłonięcia pomnika "Chwała Lotnikom Polskim", która odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystość była częścią obchodów święta Lotnictwa Polskiego.

W uroczystości uczestniczył Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele instytucji rządowych oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych RP. Polską Policję reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

Odsłonięty na warszawskich Powązkach pomnik upamiętnia wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyźnie.

- Nazwiska Żwirki, Wigury, ale także Skarżyńskiego, czy Bajana, to są postaci pomnikowe. To są ludzie, którzy przeszli do legendy naszego kraju, przeszli do legendy lotnictwa polskiego. To oni ułożyli podwaliny lotnictwa Polskiego. To oni i ich następcy wykazali się niezwykła odwagą i walecznością, zarówno podczas wojny obronnej w 1939 roku, jak i podczas drugiej wojny światowej. Szczególnie Ci którzy stoczyli bitwę zwycięską, Bitwę o Anglię – mówił podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, roku, który jest rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też rokiem polskiego lotnictwa, polskich skrzydeł, odsłaniamy ten piękny i jakże wymowny pomnik. Kiedy patrzymy na tamten czas, jak niezwykłej odwagi, jak i niezwykłej wizji wymagało ówczesne spełnianie wielkiego marzenia Ikara – podkreślił z kolei Prezydent RP Andrzej Duda.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego złożyli wieńce pod pomnikiem w imieniu prezydenta, ministra obrony narodowej oraz przedstawicieli instytucji rządowych. Uroczystość na warszawskich Powązkach zakończyło odegranie "Hymnu Lotników" w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Po południu przy Pomniku ku czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945 usytuowanym na skraju Pola Mokotowskiego w Warszawie odbył się uroczysty Apel Pamięci z okazji święta Lotnictwa Polskiego, które przypada w rocznicę stulecia Lotnictwa Wojskowego. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz. W trakcie ceremonii, decyzją Mariusza Błaszczaka, szefa MON, wręczone zostały żołnierzom wyróżnienia. Na zakończenie uroczystości uczestniczące w obchodach święta Lotnictwa Polskiego delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku ku czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.

Udział w obchodach Święta Lotnictwa Polskiego poprzedziło złożenie przez Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej wieńca pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku na placu im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

***

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Tegoroczne obchody Święta Lotnictwa mają wyjątkowy charakter. Przypadają bowiem w 100. rocznicę utworzenia Lotnictwa Wojskowego, które od początku towarzyszyło odradzającej się Ojczyźnie. 5 listopada 1918 r. por. pil. Stefan Bastyr i por. Janusz De Beaurain wykonali pierwszy lot bojowy polskiego samolotu. W 1918 r. powstało także Dowództwo Wojsk Lotniczych, na czele którego stanął ppłk. pil. Hipolit Łosowski Wtedy również została wprowadzona, jako symbol Lotnictwa Wojskowego, biało-czerwona szachownica.

(MON / kp, zdjęcia: Andrzej Chyliński - Policja 997)