Stołeczni policjanci oddali hołd Powstańcom Warszawskim

Data publikacji: 01.08.2018

Pamięć poległych Powstańców Warszawy uczcili dzisiaj stołeczni funkcjonariusze. W imieniu Komendanta Stołecznego Policji wieniec złożył w miejscu pamięci Powstania Warszawskiego przy ulicy Wiejskiej Zastępca Naczelnika Gabinetu KSP podinsp. Mikołaj Linda. Natomiast przed pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944" cześć poległym powstańcom oddał I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II podinsp. Mariusz Idźkowski. W trakcie uroczystości warty honorowe pełniła kompania reprezentacyjna Policji wraz pocztem sztandarowym KSP.

Mijają 74 lata od heroicznego zrywu mieszkańców Warszawy i ich sprzeciwu wobec okupacji niemieckiej. Wyznania tych, którzy przeżyli powstanie są wstrząsające, pokazują ogrom cierpienia i dramatyzmu tamtych czasów, ale jednocześnie są dowodem ogromnej siły i woli walki o najwyższe wartości: odpowiedzialność, prawość, braterstwo. Powstańcy ‘44 wiedzieli, że są one bezcenne. Wiedzą o tym również stołeczni policjanci, którzy kierują się nimi w codziennej służbie i w tym szczególnym dniu oddają hołd poległym powstańcom.

O 10.00 w Parku Dreszera przed pomnikiem „Mokotów Walczący” wartę honorową pełniła kompania reprezentacyjna Policji (wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie) wraz z pocztem sztandarowym Komendy Stołecznej Policji. Cześć poległym bohaterom oddał I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II podinsp. Mariusz Idźkowski, który w imieniu Komendanta Stołecznego Policji złożył wieniec, symbol pamięci o odwadze powstańców, walczących o naszą wolność.

Następnie kombatanci i uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ulicami Mokotowa do ul. Dworkowej, gdzie w miejscu upamiętniającym mord żołnierzy z pułku „Baszta” (zwanym również „Pomnikiem rozstrzelanych powstańców”) oddali hołd poległym. Powstańcy zginęli, gdy próbowali - już po kapitulacji Mokotowa - uciekać kanałami do Śródmieścia, które było wtedy w polskich rękach. Pomyłkowo wyszli na powierzchnię przy ul. Dworkowej 3/5, w pobliżu komendy niemieckiej żandarmerii.

O 14.00 przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu w imieniu Komendanta Stołecznego Policji wieniec złożył  Zastępca Naczelnika Gabinetu KSP podinsp. Mikołaj Linda i oddał hołd poległym bohaterom, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o wolność i niezawisłość.

Wieczorem stołeczni policjanci wezmą udział w uroczystościach na Kopcu Powstania Warszawskiego przed symbolem Polski Walczącej, podczas których zapłonie Ogień Pamięci, żywej pamięci o heroicznej walce i jej ofiarach.  - Przy zwożeniu gruzów miasta, by powstał ten kopiec, starano się z tych przywożonych gruzów wydobywać szczątki ludzkie, to jednak wiele tych szczątków tutaj jeszcze na pewno się znajduje. Stoimy na grobie nieznanych mieszkańców Warszawy i Powstańców Warszawy - powiedział Eugeniusz Tyrajski, ps. „Genek”, uczestnik walk z pułku „Baszta” podczas wywiadu dla portalu Polskiego Radia w ubiegłym roku (źródło:www.polskieradio.pl).

Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą czuwać policjanci z ruchu drogowego i służb patrolowych komendy stołecznej.

tekst: Ewelina Kucharska
foto: Marek Szałajski